• Terminal powstać ma na terenie o powierzchni około 5,6 ha
  • To teren należący do PKP S.A.
  • W ciągu roku powołana zostanie spółka odpowiedzialna za budowę

W Emilianowie przeładowywane mają być towary przewożone koleją, samochodami, samolotami oraz transportem rzecznym. Emilianowo ma gotową infrastrukturę. Jest tu siedem bocznic, każda o długości 700 m, a więc spełniającą normy unijne. Ta infrastruktura jest bardzo dobrze położona, bo blisko drogi S5 w budowie i planowanej, mam nadzieję, że powstanie niedługo, drogi S10, czyli łączącej Bydgoszcz z autostradą A1. Ponadto Emilianowo, i to jest najważniejsze, położone jest bezpośrednio na modernizowanej przedwojennej linii 201 z portu w Trójmieście na południe – do głównego węzła Chorzów Batory i dalej aż do Adriatyku, w ramach korytarza w sieci TEN-T BałtykAdriatyk – tłumaczy Paweł Bukowski z Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.


Stronami porozumienia są właśnie Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, a także Gmina Nowa Wieś Wielka, Polskie Koleje Państwowe S.A., Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A., Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz PKP Cargo S.A. W ramach tej umowy w ciągu najbliższego roku powołana ma zostać specjalna spółka, która będzie budować terminal w Emilianowie. Pod budowę przeznaczony zostanie należący do PKP S.A. teren o powierzchni około 5,6 ha. Projekty terminali mają charakter strategiczny dla transportu kolejowego. Dlatego PKP S.A. uczestniczy w ich tworzeniu – wyjaśnia Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.

Zgodnie z planami, terminal w Emilianowie ma stanowić tzw. lądowe zaplecze portów morskich. Jak mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Grzegorz Puda, będzie jednym z najważniejszych punktów transportowych, centrów logistycznych w całej Europie. Trzeba sobie zdać sprawę, że to będzie jedno z tych miejsc, które będzie łączyć Morze Bałtyckie z Adriatykiem.

Trójmorze to gospodarczo-polityczny projekt skupiający 12 państw Unii Europejskiej położonych w pobliżu mórz Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. W skład grupy wchodzą: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Zobacz także: Taki będzie Port Centralny w Gdańsku [wizualizacje]