• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Izolacja kanałów wentylacyjnych

Opublikowano: 24-09-2019 Źródło: Źródło zewnętrzne

Zadaniem izolacji przeciwkondensacyjnej kanałów wentylacyjnych jest szczelne odgrodzenie zimnej powierzchni przewodu od otoczenia, po to, aby temperatura izolacji na powierzchni była po prostu wyższa od temperatury tak zwanego punktu rosy.


Fot. rockwool.pl Fot. rockwool.pl

Punkt rosy to temperatura, do jakiej należy schłodzić wilgotne powietrze, aby osiągnęło stan nasycenia. Poniżej punktu rosy para wodna przy stałym ciśnieniu atmosferycznym ulegnie skropleniu.

Warstwa izolacji cieplnej (odpowiednio dobranej), która jest umieszczona na przewodzie wentylacyjnym "przesuwa" tzw. punkt rosy, wprost na zewnątrz tego kanału. Dzięki temu para wodna nie wykrapla się na jego powierzchni lub na powierzchni zewnętrznej izolacji.

Przepisy dotyczące izolacji

Stosowanie izolacji wynika z przepisów prawa i jest określone w rozporządzeniu ministra infrastruktury „w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Dz.U.08.201.1238. Zgodnie z przepisami poziom energii zużywanej przez budynek do ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji powinien być utrzymywany na racjonalnie niskim poziomie. Rozporządzenie określa minimalną grubość izolacji cieplnej dla instalacji HVAC. Izolacja kanałów wentylacyjnych powinna także spełniać wymagania co do nierozprzestrzenia ognia, co w świetle rozporządzenia oznacza, że klasa reakcji na ogień materiału izolacyjnego nie może być gorsza niż B-s3,d0.

Maty lamelowe

W technice wentylacyjnej najczęściej stosuje się izolacje z mat lamelowych z wełny skalnej, pokryte jednostronnie zbrojoną folią aluminiową. Takim produktem jest np. mata lamelowa ALU LAMELLA MAT firmy ROCKWOOL. Jest to prostopadły do izolowanej powierzchni układ włókien, który sprawia, że są włókna te są mocne i sprężyste. Dodatkowo, nie zmieniają one swojej pierwotnej grubości na zagięciach i narożnikach.

Fot. rockwool.pl Fot. rockwool.pl

Jeszcze bardziej popularnym materiałem jest samoprzylepna mata lamelowa KLIMAFIX. Maty KLIMAFIX mają fabrycznie nałożoną warstwę kleju na całej powierzchni, która jest zabezpieczona folią PE, łatwą do zdjęcia przed montażem. Stosowanie samoprzylepnych mat eliminuje konieczność użycia dodatkowych elementów montażowych takich jak szpilki, obejmy, opaski itp.

Fot. rockwool.pl Fot. rockwool.pl

Najważniejsze cechy maty lamelowej KLIMAFIX:

– charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, zapewniającym dobrą izolacyjność termiczną instalacji;

– maty są niepalne (klasa reakcji na ogień A2-s1,d0 zgodnie z EN 13501-1), nie rozprzestrzeniają ognia, przyczyniają się do zwiększenia odporności ogniowej budynku oraz większego bezpieczeństwa mieszkańców;

– maty KLIMAFIX są lekkie i nie obciążają dodatkowo konstrukcji kanału;

– warstwa kleju ułatwia montaż na przewodach stalowych, a także skraca czasu montażu nawet do 40% w stosunku do tradycyjnych mat lamelowych;

– zaizolowana instalacja wygląda estetycznie;

– lamelowy układ włókien sprawia, że maty są mocne i sprężyste oraz nie zmieniają swojej pierwotnej grubości na zagięciach i narożnikach;

– maty są stabilne wymiarowo i odporne na zużycie, a warstwa samoprzylepna nie traci swoich właściwości z upływem czasu, gwarantując trwałe połączenie wełny z kanałem wentylacyjnym.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia