Podnośniki koszowe mają szereg praktycznych zastosowań. Przeznaczone do realizacji zadań wykonywanych na znacznych wysokościach, minimalizują ryzyko niebezpiecznego upadku. Dlatego usługa wynajmu podnośnika koszowego stała się w ostatnich kilku latach niezwykle popularna.
Podnośnik koszowy w akcji. Fot. Lewandowska sp. z o.o.
Podnośniki koszowe to samojezdne podesty ruchome, których częścią "roboczą" jest ruchome ramię zakończone koszem (czasami także platformą). W zależności od budowy mamy podnośniki przegubowe, w których ramię zbudowane jest z kilku segmentów połączonych ze sobą przegubami; podnośniki nożycowe wyposażone w dwa ramiona, które krzyżują się jak nożyce i podnośniki teleskopowe – tu ramię składa się z rozsuwanych segmentów, które po złożeniu zajmują niewiele miejsca.
Samojezdne podnośniki koszowe są maszynami napędzanymi silnikiem spalinowym albo elektrycznym, ale spotkać można także zasilane z akumulatora, dzięki czemu mają możliwość przemieszczania się w górę i dół oraz w poziomie w czasie robót. Trzeba pamiętać, że ich obsługa wymaga posiadania przez operatora stosownych uprawnień oraz przestrzegania zasad BHP.
Podnośniki koszowe stanowią najlepszą alternatywę dla rusztowań i drabin – sięgają na duże wysokości, ale także zapewniają pracownikom bezpieczeństwo i, w przeciwieństwie do rusztowań, można je w dowolnej chwili przesunąć z jednego miejsca na inne. Nie wymagają skomplikowanego, czasochłonnego rozkładania i składania, zapewniają także swobodę ruchów pracownika. Poza tym, w zależności od rodzaju, wielkości i udźwigu podnośnika, w koszu mogą przebywać dwie lub nawet trzy osoby oraz potrzebne im narzędzia. Kiedy warto wynajmować podnośniki?
Kiedy warto wynająć podnośnik?
Podnośnik koszowy przyda się wszędzie tam, gdzie prowadzone są prace budowlane, renowacje, pielęgnacja drzew i w wielu innych warunkach. Różne rodzaje podnośników koszowych na wynajem stosowane są do różnorodnych zadań.
Malowanie elewacji budynków – wykorzystanie podnośnika koszowego do wykonania elewacji przede wszystkim zwiększa bezpieczeństwo pracowników, którzy bez niego musieliby wykonywać swoje obowiązki stojąc na drabinie. To również bardzo wygodne z punktu widzenia pracownika – kosz jest zwykle na tyle duży, że może sobie w nim postawić potrzebne mu narzędzia. Dzięki temu komfort i tempo pracy są wysokie.
Mycie okien i dachów – użycie do tych zadań kosza na podnośniku ułatwia ich wykonywanie w każdych warunkach. Wykorzystywane są zwykle przez profesjonalne firmy świadczące usługi mycia obiektów znajdujących się na wysokościach. Ale podnośniki koszowe sprawdzają się także wtedy, kiedy trzeba zainstalować reklamy na ścianach budynków lub specjalnych tablicach przeznaczonych do tego, odnowić elementy infrastruktury drogowej lub wymienić miejskie źródła światła. Służby miejskie wykorzystują je do instalacji systemów elektronicznych czy przeprowadzania specjalistycznych prac z zakresu energetyki.
Wycinka drzew – na terenach miejskich kwestia wycinki drzew jest szczególnie kłopotliwa. Znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie zabudowań lub linii elektrycznych drzewa mogą, w przypadku źle przeprowadzonej wycinki, spowodować poważne straty. Dlatego też stosuje się tak zwaną wycinkę sekcyjną – działania te polegają na stopniowym usuwaniu części drzew zaczynając od ich najwyższych partii. W ten sposób drzewo jest usuwane, a pobliskie zabudowania oraz elementy infrastruktury miejskiej – bezpieczne. Podnośniki koszowe sprawdzają się także wtedy, kiedy chcemy po prostu przyciąć zbyt wysokie, rozłożyste lub częściowo uschnięte drzewo. Pracownik cały czas znajduje się w koszu podnośnika, dzięki czemu może mieć pewność swojego bezpieczeństwa.
Prace zimowe także stają się łatwiejsze i bardziej bezpieczne, kiedy wykorzystamy do ich wykonania podnośnik. Zima stwarza szczególnie trudne warunki pracy i stawia przed właścicielami oraz zarządcami budynków liczne wyzwania. Prawo nakłada na nich bowiem obowiązek odśnieżania dachów, usuwania z nich warstw lodu oraz skuwania sopli wiszących z rynien, gzymsów i parapetów. Zadania te są jednak wyjątkowo trudne i niebezpieczne - powierzchnie są bardzo śliskie, a więc łatwo o groźny dla zdrowia i życia wypadek. Pracownik znajdujący się wewnątrz kosza jest całkowicie bezpieczny – kosz chroni go przed upadkiem z wysokości, a zadanie można wykonać szybko i sprawnie.
Podnośniki koszowe mogą być wynajmowane nie tylko przez służby miejskie i firmy usługowe, ale także przez inwestorów indywidualnych, na przykład osoby budujące czy remontujące swoje domy czy planujące usunięcie lub przycięcie drzew rosnących na ich posesjach.
Wynajem maszyn, jakimi są podnośniki koszowe, obejmuje także wynajem operatora wykwalifikowanego w ich obsłudze. Dzięki temu prace przebiegają sprawnie, a od pracowników nie trzeba wymagać umiejętności obsługi podnośnika.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.