W Waimea Cargo Terminal Airport Szczecin-Goleniów odprawianych ma być rocznie nawet 10 tys. ton towarów, w tym duże przesyłki.  Na 8 tys. m2 znalazły się powierzchnie magazynowe oraz zaplecze biurowo-socjalne. Otwarcie terminalu cargo na goleniowskim lotnisku to przełomowa chwila dla rozwoju naszego regionalnego "okna na świat", które jako samorząd województwa wspieramy od lat. To również niezwykle ważny moment dla gospodarki Pomorza Zachodniego. Logistyka i transport multimodalny należą do naszych inteligentnych specjalizacji, a firma Waimea świetnie się w nie wpisuje swoją kolejną już inwestycją. Nie mam wątpliwości, że terminal cargo pozwoli na dynamiczny rozwój wielu zachodniopomorskim firmom – powiedział podczas otwarcia terminalu marszałek woj. zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.


Budowanie obiektów magazynowych wokół lotnisk to światowy i europejski trend, terminale cargo zlokalizowane w sąsiedztwie portów lotniczych są ich naturalnym dopełnieniem niezbędnym do realizacji pełnego zakresu usług przewoźników lotniczych – stwierdził prezes Waimea Holding S.A. Andrzej Rosiński.

W ubiegłym roku Port Lotniczy Szczecin-Goleniów im. NSZZ Solidarności obsłużył 598 tys. pasażerów (w 2014 r. było to 287 029). Lotnisko ma charakter międzynarodowy, od Szczecina oddalone jest o 33 km; można skorzystać również z połączenia kolejowego z trasą Goleniów-Kołobrzeg. W latach 2020-2022 będzie rozbudowywane za kwotę 108,5 mln zł. Zaplanowano m.in. rozbudowę terminala pasażerskiego oraz remont i poszerzenie istniejących parkingów. Do tego zakupione ma zostać naziemne oznakowanie nawigacyjne CAT II. W efekcie lotnisko Szczecin-Goleniów ma obsługiwać 1,5 mln pasażerów rocznie.

Przeczytaj także: Lotnisko Szczecin-Goleniów zostanie rozbudowane