Z posiadania w domu poręcznej szlifierki można odnieść sporo korzyści. Tu jednak pojawia się największe wyzwanie – jaki model kupić? Na początek trzeba zadać sobie pytanie, do jakich prac będziemy danej szlifierki używać. Jeśli skupimy się już na danej grupie produktowej, to wybór odpowiedniego modelu będzie zależeć od naszego budżetu, a także dodatkowych opcji, z których możemy skorzystać. Zapraszamy do lektury krótkiego poradnika.

Rodzaje szlifierek – najlepsze do użytku domowego

Szlifierki to dość szeroka kategoria elektronarzędzi, w której znajdziemy zarówno urządzenia do szlifowania, polerowania, jak i też cięcia. Narzędzia te różnią się m.in. konstrukcją, rodzajem stosowanego osprzętu, a także funkcjonalnościami. Najpopularniejszy podział to:
Szlifierka mimośrodowa – to uniwersalne narzędzie o elastycznych tarczach, pozwalających na obróbkę zarówno powierzchni płaskiej, jak i wklęsłej i wypukłej. Doskonale sprawdzi się przy szlifowaniu drewna, zeszlifowywaniu farby czy też przy polerowaniu karoserii samochodowej. Narzędziem można pracować w dwóch trybach: oscylacyjnym i obrotowym. Doskonały sprzęt do użytku domowego.
Szlifierka oscylacyjna – to urządzenie, które służy do szybkich prac na płaskich powierzchniach: drzwiach, blatach. Można nią także wygładzić narożniki. To idealne narzędzie do pracy dla osób, które uwielbiają pracę w drewnie i majsterkowanie. Szlifierki oscylacyjne posiadają z reguły prostokątną stopę szlifierską.
Szlifierka kątowa – składa się z podłużnego korpusu, w którym ukryta jest cała elektronika, a także rękojeści bocznej, która dodatkowo ułatwia trzymanie narzędzia. Najbardziej popularnym typem mocowania osprzętu w tego typu szlifierce jest trzpień z gwintem M14. Szlifierką kątową, oprócz zgrubnego szlifowania, można także przecinać metal, ceramikę lub drewno. Kątówki z regulacją prędkości sprawdzą się także przy polerowaniu. Wybierając szlifierkę kątową, warto zwrócić uwagę na zasilanie (akumulatorowe czy sieciowe), a także na średnicę tarczy (do domowego zastosowania wystarczy 115 lub 125mm).
Szlifierka typu delta – to urządzenie, które świetnie sprawdzi się podczas szlifowania trudno dostępnych miejsc, np. narożników. Szlifierka ta ma stopę w charakterystycznym kształcie przypominającym stopę żelazka, dlatego łatwo nią pracować na niewielkich powierzchniach.
Szlifierka taśmowa – to model szlifierki, który jest przeznaczony do zgrubnego szlifowania. Jest używana głównie w stolarniach, zakładach itp. Szlifierka taśmowa może być narzędziem ręcznym lub stacjonarnym. Na taśmie szlifierskiej, przesuwającej się na rolkach, można szlifować większe elementy, usuwać stary lakier itp.
Multiszlifierka – to urządzenie wysokoobrotowe, które idealnie sprawdzi się w pracach związanych z modelarstwem, grawerowaniem czy renowacją. Umożliwia precyzyjną obróbkę drobnych elementów. Multiszlifierka to narzędzie wielozadaniowe, gdyż może pracować z różnego rodzaju osprzętem, np. tarczami szlifierskimi, frezami, tarczami do cięcia czy małymi wiertłami.

Przed zakupem szlifierki warto także zwrócić uwagę, do jakiego materiału jest ona dedykowana i jak wygląda kwestia dostępności osprzętu: tarcz szlifierskich, papierów ściernych i szczotek. Warto wybrać producenta, który zapewnia duży ich wybór.

Jaki model szlifierki warto wybrać?

Ze względu na to, że w użytku domowym przydadzą się przede wszystkim trzy pierwsze rodzaje szlifierek, to na nich się skupimy. Propozycje pochodzą ze sklepu Narzedzia.pl – lidera w tej branży. Wszystkie modele znaleźć można wraz z dodatkowymi informacjami tutaj: www.narzedzia.pl/szlifierki,c10188/.

Wśród szlifierek kątowych do użytku domowego warto wymienić model Ryobi RAG1010-125SF. To sprzęt zasilany sieciowo o mocy 1010W i prędkości tarczy 12000 obrotów na minutę. Sprawia to, że jest to model uniwersalny, który sprawdzi się nawet przy bardzo intensywnej eksploatacji. Bardziej budżetową opcją jest Graphite 59G063. To także model zasilany sieciowo, o mocy 720W oraz maksymalnej prędkości obrotowej 12000 rpm. Jeśli dużo pracujemy poza warsztatem, lepszym rozwiązaniem będzie szlifierka akumulatorowa, np. PowerSystem 18Volt IWS18115-0 od Itamati. Jej maksymalna prędkość obrotowa to 10000 rpm.

Polecaną szlifierką oscylacyjną dla domowych majsterkowiczów jest z pewnością model Bosch PSS 200 AC o mocy 200W i maksymalnej prędkości obrotowej 24000rpm. Wielkość stopy to 90x185mm. Ze względu na wygodę korzystania warto rozważyć także zakup sprzętu od Worx WX641, który cechuje się ergonomiczną konstrukcją i niską masą.

Szlifierka mimośrodowa, której wybór warto wziąć pod uwagę, to Ryobi R18ROS-0. Jest zasilana akumulatorem litowo-jonowym 18V. Jeśli wolimy model zasilany sieciowo to dobrą opcją będzie Einhell TC-RS 38 E o lekkiej budowie i możliwości regulacji prędkości. Papiery ścierne mocowane są na rzepy, a ich wymiana jest szybka i prosta.