Dziś coraz więcej firm produkcyjnych decyduje się na zastosowanie obróbki plastycznej metali. Wynika to głównie z faktu, że wiąże się ona z wieloma zaletami, np. z oszczędnością. Koniecznie sprawdź, dlaczego warto postawić na obróbkę plastyczną metali i z jakimi jej rodzajami możesz się spotkać.
Fot. USM Marcin Zglinicki sp. z o.o.
Obróbka plastyczna metali — rodzaje
Każdy, kto chce zrozumieć dokładnie, jakie korzyści daje obróbka plastyczna metali, powinien najpierw przyjrzeć się bliżej jej najpopularniejszemu podziałowi.
Rodzaje obróbki plastycznej, które warto wybierać:
- walcowanie – wykonuje się je przy pomocy specjalnych walcarek, wśród których metal się obraca i może wtedy przybrać formę walcowania poprzecznego, wzdłużnego bądź skośnego;
- ciągnienie – podczas tego procesu dochodzi do kształtowania się drutów oraz różnych prętów;
- wyciskanie – żeby możliwe stało się pozyskanie określonego kształtu wykorzystuje się nacisk specjalnego stempla, dzięki któremu materiał wypływa;
- obróbka laserowa – bardzo popularne rozwiązanie, gdyż pozwala uzyskać niezwykłą precyzję;
- kucie matrycowe;
- kucie swobodne.
Zalety i wady obróbki plastycznej metali
Warto zauważyć, że obróbka plastyczna metali gwarantuje naprawdę wiele korzyści. Zazwyczaj kwestia finansowa odgrywa dużą rolę na wielu płaszczyznach, więc także w tym przypadku nie może być inaczej. Stawiając na obróbkę plastyczną, można sporo zaoszczędzić, a wynika to przede wszystkim z faktu, iż zużywana jest mniejsza ilość materiałów. Jednak obniżka kosztów jednostkowych za sam materiał to nie jedyna oszczędność, na którą warto zwrócić uwagę. Dzięki temu, że blachy mogą być obrabiane w sposób masowy, to także same koszty związane z produkcją stają się znacznie niższe. Najważniejsze zatem staje się to, aby odpowiednio dostosować linię produkcyjną i jak najbardziej ją zautomatyzować. Dopiero wtedy można odnotować niższe koszty, które są zauważalne już nawet w perspektywie miesiąca.
Nie można zapomnieć również o tym, że stosując tę obróbkę, pozytywnie wpływasz także na samą jakość metalu. Wynika to głównie z tego, że jego właściwości fizykalne na tym zyskują i tym samym cały materiał staje się znacznie trwalszy i niestraszne są mu działania mechaniczne. Jednak to nie koniec, bo można odnotować także realną zmianę we właściwościach chemicznych, gdyż włókna w trakcie obróbki zachowują ciągłość i tym samym sporo zyskują.
Jeśli chodzi o jeszcze bardziej praktyczne spojrzenie, to każdy, kto miał kiedykolwiek coś wspólnego z obróbką plastyczną blach, jest w stanie wymienić podstawową zaletę, czyli możliwość uzyskania rozmaitych kształtów. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń i bez problemu możliwe staje się otrzymanie nawet takich kształtów, których nie można byłoby zyskać innymi metodami.
Jeśli chodzi o kwestie związane z wadami, to oczywiście są one sprawą całkowicie indywidualną i zależą od konkretnej osoby lub firmy. Niektórzy wskazują na to, że same maszyny bywają bardzo drogie. Jednak w takich sytuacjach po prostu znacznie bardziej opłaca się skorzystać z usług zewnętrznej firmy.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.