Produkty tworzone z myślą o światłowodach zwykle sprzedawane są w pakietach i zestawach. Sprzyja to magazynowaniu i transportowi, a mobilność w przypadku branży serwisowania światłowodów ma szczególne znaczenie. Zastanawiając się, jak wybrać urządzenia pod kątem obsługi światłowodu, nie można skupiać się na samym stworzeniu infrastruktury. Niemniej ważna jest jej diagnostyka oraz ogólna konserwacja, o czym łatwo zapomnieć. Tymczasem zastosowanie odpowiednich do tego narzędzi przekłada się na wytrzymałość, żywotność i sprawność sieci.

Narzędzia do światłowodów – różne zadania, różne przeznaczenie

Zestawy do łączenia światłowodów to standardowy element wyposażenia. Ściągacze, specjalistyczne nożyce przeznaczone np. do cięcia kevlaru, szczypce liniowe czy boczne – one są niezbędne do prawidłowej pracy przy tworzeniu połączeń. Podobnie jest w przypadku akcesoriów: przecinaka do drutu, wkrętaków czy znaczników. W zestawach znaleźć można również produkty, używane stosunkowo rzadko, np. szczotki do przedmuchiwania czy inne materiały do ogólnej konserwacji.

Podobnie jest w przypadku sprzętu, który zabrać można w przypadku awarii połączenia. Do konserwacji niezbędne bywają ściągacze światłowodowe, podnośniki nożycowe czy wizualny lokalizator uszkodzeń. Przydatne okażą się też szybkozłączki. Z kolei do testowania sprawnego działania światłowodów FTTH, kluczowe będą: optyczny miernik mocy, lokalizator czy stripper.

Rodzaje narzędzi światłowodowych

Typy narzędzi przeznaczonych do tworzenia czy konserwacji światłowodu podzielić można na kilka grup. Kluczowe w przypadku kreacji nowych linii są spawarki światłowodowe, np. Fitel czy Fujikura. Do grupy produktów potrzebnych do tworzenia sieci, zaliczyć można również obcinarki włókien światłowodowych. Ważne z punktu widzenia prawidłowego działania sieci jest analizowanie poprawności jej działania. Przydatne do tego będą np. mikroskopy inspekcyjne – w tym wideomikroskopy. Odrębną kwestią są wszystkie produkty do ogólnej konserwacji sieci czy sprzętu. Czyszczarki, np. typu One-Click-Cleaner, jak i czyszczarka taśmowa złączek optycznych, kaseta czyszcząca z wymiennymi wkładami czy izopropanol zapewnią idealny stan urządzenia.

Narzędzia światłowodowe do testowania

Trudno wyobrazić sobie prawidłowe działanie światłowodów bez regularnej inspekcji jakości sieci i szybkiej reakcji w przypadku problemów. Szczególne znaczenie w tym kontekście odgrywają testery sieci LAN. Urządzenia, które identyfikują gniazdka czy tworzą mapę połączeń i zapewniają pomiary długości, doskonale sprawdzają się do ogólnej diagnostyki. Wykorzystywanie ich do testów w aktywnej sieci LAN opartej o protokół IP przekłada się na sprawne i szybkie skanowanie sieci pod kątem potencjalnych błędów.

Narzędzia światłowodowe do diagnostyki

Diagnostyka i ogólna weryfikacja jakości światłowodu oparta jest na kompleksowym działaniu kilku typów urządzeń. Ważne w przypadku sieci są wszystkie instrumenty badawcze, takie jak reflektometry, platformy testowe czy analizatory szumów fazowych oraz OSA, OVA i PMD. Planując diagnostykę, warto zaopatrzyć się m.in. w miernik mocy i adaptery złącza (ST, SC, LC). Zestawienie materiałów do diagnostyki światłowodu to nie tylko szybka reakcja w razie awarii, ale również możliwość odnotowania pierwszych jej symptomów jeszcze przed powstaniem kryzysu.

Narzędzia światłowodowe do konserwacji i budowy sieci

Produkty niezbędne do tego celu to szerokie zestawienie elementów. Bogactwo rozwiązań widać po samym zestawieniu materiałów koniecznych do budowy sieci. Narzędzia używane do zakończenia i łączenia elementów obejmują strippery, służące do zdejmowania izolacji kabli, zaciskarki i szczypce do cięć włókien, nożyczki do elementów wzmacniających, pęsety przygotowane do podnoszenia skrawków włókien czy podkładki i płytki polerskie. To tylko niewielka część urządzeń. Spawarki światłowodowe czy akcesoria czyszczące do sieci światłowodowej zagwarantują jej prawidłowy montaż, a następnie działanie, co jest priorytetem dla każdego odbiorcy.