Partnerzy portalu

Najciekawsze wieżowce świata

2019


Opublikowano: 27-12-2019 Źródło: inzynieria.com

Każdego roku realizowane są dziesiątki niezwykłych, nietypowych, zachwycających projektów z zakresu budownictwa. Przybywa różnego typu budynków, również wieżowców: nie są to już nudne prostopadłościenne pudełka, architekci wkładają wiele wysiłku, by zadziwić formą projektu. Poniżej subiektywny redakcyjny wybór najciekawszych wieżowców, które powstały bądź których projekty ujrzały światło dzienne w 2019 r.


  1. "Puszka szynki" obok "Korniszona": nowy biurowiec w londyńskim City

Biurowiec, zaprojektowany przez Foggo Associates, ze względu na charakterystyczną konstrukcję przezwany Puszką szynki (ang. Can of Ham). Został zbudowany obok, m.in. Korniszona, dziełem Foster Partners oraz innych wieżowców City of London.

21-piętrowy wieżowiec o wysokości 90 m oferuje 28 tys. m2 powierzchni biurowej oraz 430 m2 powierzchni handlowej. Architekci zapewniają, że mimo zabawnego kształtu, budynek jest w pełni funkcjonalny, a każde z pięter – ustawne.

  1. Najwyższym budynkiem w Czechach będzie wrak statku

    Wrak startku wieżowcem? Źródło: David Černý Wrak startku wieżowcem? Źródło: David Černý

Czerwony wrak łodzi stanie się nowym symbolem Pragi? To możliwe: taką właśnie rzeźbę wykonał dla dewelopera Trigema czeski artysta, David Černý. To zarówno apartamentowiec, jak i biurowiec. Jego fasada nawiązywać ma do zmian klimatycznych: obrazować przyszłość, w której statek zderzy się z wieżowcem w trakcie apokalipsy wywołanej sztormami i podniesionym poziomem wód.

Wieżowiec ma zostać wybudowany przy stacji metra Nové Butovice. Realizacja projektu rozpocznie się, zgodnie z harmonogramem dewelopera, w 2021 r. Budowa zająć ma najwyżej trzy lata.

  1. We francuskim Bordeaux powstaje drewniany wieżowiec

    Hypérion Tower. Źródło: Jean-Paul Viguier Hypérion Tower. Źródło: Jean-Paul Viguier

Hypérion – tak nazywać się będzie oryginalna drewniana wieża mieszkalna w centrum Bordeaux we Francji. Nietypowy obiekt składać się będzie częściowo z betonu (trzon wieży i trzy pierwsze poziomy), częściowo z klejonego drewna (ściany), które uczyni konstrukcję lekką i elastyczną w przekształcaniu podczas użytkowania.

Hypérion Tower składać się będzie z dwóch budynków mieszkalnych (7 tys. m², 18 pięter, 176 mieszkań), dziewięciokondygnacyjnego budynku biurowego (5 tys m²) oraz parkingu. Obiekt ma reprezentować budownictwo nowej generacji o bardzo niskiej emisji CO₂ – w jego szkielecie zastosowano drewno. Za projekt budynków odpowiedzialny jest Jean-Paul Viguier. Budowa kompleksu, którą realizuje Eiffage Immobilier, potrwa do września 2020 r., a do użytku budynki będą oddawane etapami – w styczniu i maju 2021 r.

  1. Drapacz chmur powstanie na odcisku palca

    Projekt Burj Jumeira. Źródło: Skidmore, Owings&Meriil (SOM) Projekt Burj Jumeira. Źródło: Skidmore, Owings&Meriil (SOM)

31 stycznia br. w Dubaju rozpoczęto prace budowlane związane z realizacją ciekawego pomysłu architektonicznego: podwójny drapacz chmur Burj Jumeira, o planowanej wysokości 550 m, powstawać będzie na... odcisku palca rządzącego emiratem Mohammeda bin Rashida Al Maktouma.

Budowlę zaprojektowało biuro Skidmore, Owings&Meriil (SOM). Powstanie ona niedaleko wybrzeża, naprzeciw Sheikh Zayed Road. Po ukończeniu budowy, drapach chmur ma stać się przestrzenią wydarzeń społecznych, kulturalnych i artystycznych. Odwiedzających mają przyciągać też punkty widokowe, na czele z dachem wieżowca, z którego będzie można podziwiać 360-stopniową panoramę, a także spróbować skydivingu. Baza ozdobiona odciskiem palca zostanie otoczona sklepami oraz wypełniona fontannami. Zbudowany też zostanie tam amfiteatr. Fasada budynku pokryta zostanie ekranami, które wykorzystywane mają być z okazji różnego typu świąt. 

Pierwsza faza realizacji projektu ma zakończyć się w 2023 r.

  1. Najwyższy budynek w Chinach: padnie nowy rekord

W 2018 r. na 143 zbudowane najwyższe budynki (mierzące powyżej 200 m wysokości) aż 88 znajdowało się w Chinach. Biuro architektoniczne Adrian Smith + Gordon Gill przedstawiło projekt kolejnego chińskiego wieżowca, 700-metrowego Shenzhen-Hong Kong International Center. W styczniu br. inwestor potwierdził, że budynek powstanie na bazie zaproponowanej przez nich dokumentacji.

Będzie to najwyższy budynek w Chinach – obecnie tytuł ten należy do Shanghai Tower (632 m wysokości). Znajdą się w jego obrębie m.in.: taras widokowy, restauracja, night club, spa oraz basen.

W ramach inwestycji zrealizowana zostanie budowa drapacza chmur oraz infrastruktury komunikacyjnej. Wartość projektu może wynieść od 6 do 8 mld USD, a jego realizacja, według wstępnych szacunków, zakończy się w 2024 r.

  1. Drapacz chmur na odwrót. Hotel z 16 podziemnymi kondygnacjami

Shimao Wonderland Intercontinental. Źródło: jade-studio.uk Shimao Wonderland Intercontinental. Źródło: jade-studio.uk

Kompleks Shimao Wonderland Intercontinental powstał w opuszczonym kamieniołomie o głębokości 88 m. Zlokalizowany jest niedaleko Szanghaju. Architekci z Jade+QA zaprojektowali go jako 337-pokojowy hotel, którego aż 16 pięter znajduje się „pod ziemią” – nazwali go „drapaczem gruntu”  (ang. groundscraper).

Koncepcja, jaka stoi za tym projektem, to równowaga pomiędzy środowiskiem naturalnym a rozwojem ludzi, wzorowana na zasadzie jin i jang, wprowadzonej przez filozofię taoistyczną – powiedział architekt Martin Jochman.

  1. Wieżowiec-Most

Projektanci z Fundamental Architects i Omega Render przygotowali projekt wieżowca, który wybudowany ma być w Astanie, stolicy Kazachstanu. Budynek przypominać ma kazachską flagę: to jednak niejedyna ciekawostka dotyczącza obiektu – ma on przekroczyć rzekę.

Powierzchnia wieżowca osiągnąć ma 75 tys. m2, a jego wysokość 121 m. Miałby być strategicznie zlokalizowany na linii widokowej między główną autostradą a pałacem prezydenckim. Nad mostem publicznym budynek miałby dwupiętrowe centrum handlowe z luksusowymi mieszkaniami i biurami na piętrach powyżej. Budynek byłby zwieńczony ogólnodostępnym tarasem na dachu, z którego roztacza się widok na Astanę.

Więcej ciekawych projektów budowlanych w kategorii BUDOWNICTWO.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia