• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Noże powietrzne – co musisz o nich wiedzieć?

Opublikowano: 05-02-2020 Źródło: Pneumat

Noże powietrzne są to zestawy dysz, tzw. strumienice, które mają za zadanie zapewnić bardzo dużą pojemność nieustannego transportu powietrza przy jednoczesnej wysokiej prędkości na powierzchni ostrza na całej długości komponentu.


Nóż powietrzny prosty serii VNP. Fot. Pneumat Nóż powietrzny prosty serii VNP. Fot. Pneumat

Wykorzystanie noży powietrznych ze sprzężonym powietrzem obfituje w bardzo efektywną oraz wydajną pracę przy równoczesnym oszczędnym zapotrzebowaniu na powietrze.

Największym walorem budowy noży powietrznych jest ich udoskonalony kształt. Dzięki niemu tworzy się szybki, cienki i niezwykle silny strumień powietrza w okolicach wylotu.

Wykorzystanie noży powietrznych jako regulatorów ciśnienia

Efekt Coanda umożliwia adhezję sprężonego powietrza z fakturą noża oraz zasysanie otaczającego powietrza, co zwiększa całkowitą objętość strumienia dzięki użyciu odpowiednio wyprofilowanych ostrzy. Za sprawą integralności w strefach ma większą przestrzeń do wykorzystania strumienia.

Istnieje wiele aplikacji, które wymagają dostosowania przepływu powietrza w zależności od ich potrzeb. Taki efekt można uzyskać dzięki prostej regulacji. Do noży można dobrać także folie, które wytyczają rozpiętość pęknięcia noża, a także mają wpływ na ilość powietrza oraz jego dynamiczne spiętrzenie.

Noże powietrzne dzięki modernistycznej strukturze cechują się wysokim poziomem wzmocnienia, poziom emitowanego przez nie hałasu jest bardzo niski. Cechą, którą należy wyróżnić jest bardzo prosta budowa noży sprzyjająca użytkowaniu, bowiem nie wymagają one właściwie obsługi. Inną zaletą jest wielość zastosowania ekonomicznego zużycia powietrza, np. do chłodzenia, suszenia, tworzenia barier termicznych, usuwania ładunków elektrostatycznych itd.

Budowa noża powietrznego Budowa noża powietrznego

Noże powietrzne stosuje się w różnorodnych aplikacjach przemysłowych. Najczęściej wykorzystuje się je w:

  • przemyśle papierniczym;
  • przemyśle poligraficznym (np. do czyszczenia i osuszania rolek podawczych);
  • przemyśle gumowym (np. do wychładzania profili gumowych);
  • przemyśle spożywczym (np. do suszenia produktów po myciu);
  • przemyśle tworzyw sztucznych (np. do wytwarzania zjonizowanego powietrza);
  • przemyśle tekstylnym;
  • przemyśle budowlanym (np. w maszynach do produkcji płytek);
  • przemyśle drzewnym (np. przy produkcji futryn, ram, drzwi z naturalnego drewna i różnego rodzaju laminatu);
  • przemyśle maszynowym;
  • przemyśle elektrotechnicznym.

Szczególnie dużym zainteresowaniem produkty te cieszą się w firmach produkcyjnych branży budowniczej. Wspomnieć należy tutaj o zastosowaniu noży powietrznych przy aplikacjach związanych z produkcją komponentów i materiałów budowlanych, wykończeniowych. Dzięki wykorzystaniu noży powietrznych obniżamy koszta produkcyjne, przez co finalne produkty z przemysłu budowlanego są tańsze w zakupie. Najprostszym przykładem takich produktów są zakłady produkujące płytki ceramiczne, gipsowe (gips–karton), panele laminowane, płyty wiórowe, MDF, OSB. Wieloletnie doświadczenie firmy Pneumat pokazuje, że zakłady produkcyjne wykorzystujące nasze rozwiązania obniżają koszta produkcji nawet o 25%, co przyczynia się również do znaczącego obniżenia kosztów energetycznych, gdyż produkcja sprężonego jest bardzo kosztowna. Niewątpliwie wpływa to na zwiększenie efektywności energetycznej zakładu.

Istnieje kilka odmiennych wariantów przedmuchiwania, które wykorzystuje się w zależności od specyfiki aplikacji. Najczęściej stosowane warianty przedmuchiwania:

  • z użyciem przewiercanej rurki

W pierwszym etapie chodzi o proste i szybkie rozwiązania przy niewielkim koszcie. Niestety praca przebiega w dużym hałasie i nie jest zbyt efektywna. Kluczową wadą są wysokie wydatki eksploatacyjne spowodowane dużym zużyciem powietrza;

  • za pomocą rurki z dyszami

Kolejnym, także łatwym rozwiązaniem jest użycie dyszy wykonanej ze sztucznych tworzyw. Jednakże charakteryzuje się ona większą efektywnością przedmuchiwania dzięki bardziej właściwemu ukierunkowaniu strumieni. Jednak wciąż takie rozwiązanie nie wyklucza wysokiego zużycia powietrza, co owocuje dużymi kosztami eksploatacyjnymi;

  • przy użyciu noża powietrznego niskociśnieniowego

Znacznie bardziej zaawansowanym rozwiązaniem jest zastosowanie noża niskociśnieniowego. Kluczowymi atutami tego wariantu są: praca przy niewielkim ciśnieniu oraz niskie zużycie powietrza, co wiąże się ze znacznie niższymi opłatami eksploatacyjnymi. Dodatkowym wyróżnikiem noży niskociśnieniowych jest duża skuteczność oraz właściwe nakierowanie powietrza.

Istnieją także wersje przedmuchiwania wysokiej jakości, które praktycznie nie generują hałasu. Cechuje je także kilkukrotnie niższe zużycie medium roboczego, jakim jest sprężone powietrze od pozostałych rodzajów. Tego typu zastosowania znaleźć można w sklepie internetowym firmy Pneumat.

Nóż powietrzny w aplikacji przemysłu budowlanego Nóż powietrzny w aplikacji przemysłu budowlanego

Korzyści zastosowania strumienic

Wykorzystanie noży powietrznych pozwala na najbardziej efektywne użytkowanie układów pneumatycznych dzięki niemal trzykrotnemu ograniczeniu zużycia sprężonego powietrza w porównaniu do innych noży. Co za tym idzie, przy czyszczeniu, chłodzeniu, piaskowaniu, suszeniu czy przysłonie powietrza można zaoszczędzić sporą część kosztów, jakie ponieślibyśmy przy użyciu innych noży.

Strumienice o charakterystycznej budowie wykorzystują szybkość strumienia wyjściowego oraz ostry strumień właściwie uformowanego powietrza, co owocuje mniejszym zużyciem powietrza w przypadku ciągłego odmuchu. Co więcej, nóż zaciąga powietrze z przestrzeni wokół urządzenia, co przeradza się we wzmocniony strumień powietrza przy utrzymaniu ciśnienia ze sprężarki powietrza na stałym poziomie. Wybór właściwych szczelin przepuszczających powietrze pozwala na regulację jego przepływu. Szczeliny występują w wariantach grubości 0,05 mm i 0,08 mm.

Udoskonalona konstrukcja noży pozwala na zniwelowanie poziomu hałasu, natomiast pozbawienie urządzenia ruchomych elementów ogranicza potrzebę jego obsługi. Zaletą godną uwagi jest możliwość łączenia modułowego noży, dzięki czemu uzyskujemy szerokie spektrum możliwości ustawienia szerokości odmuchiwanych elementów. Powszechnie do produkcji noży wykorzystuje się aluminium, jednak istnieją także warianty zrobione ze stali nierdzewnej. Dzięki szerokiej gamie uchwytów montaż noży można dopasować do swoich potrzeb. Zainteresowane firmy zachęcamy do kontaktu z firmą Pneumat, która pomoże w doborze, przedstawi dedykowaną ofertę na noże powietrzne oraz inne rozwiązania pneumatyczne.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia