W sieci można znaleźć coraz więcej publikacji dotyczących zalet hal stalowych. Stosunkowo niewiele pisze się jednak o wyposażeniu tego typu konstrukcji. Tymczasem akcesoria i inne niezbędne elementy są jednym z czynników, które zadecydują o tym, czy potencjał hali zostanie wykorzystany.
Hala stalowa. Fot. commercecon.pl
Booom na hale stalowe
Kilka lat temu nastąpił okres, który można by nazwać boomem na hale stalowe. Wszyscy zaczęli inwestować w konstrukcje ze stali; zauważyli ich zalety i chcieli je wykorzystać. Nic w tym dziwnego, ponieważ hale stalowe powstają bardzo szybko, są relatywnie tanie w budowie i konserwacji, ich naprawy nie sprawiają problemów, a funkcjonalność jest duża. Dodatkowo konstrukcje stalowe można nawet rozłożyć i sprzedać innemu inwestorowi, który postawi halę w nowej lokalizacji. Możliwości jest więc wiele.
Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wszystkie zalety hal stalowych mogą zostać przyćmione przez problemy, jakich przysporzy ich nieodpowiednie wyposażenie. Brak doków, świetlików, instalacji grzewczej – to tylko wierzchołek góry lodowej decydującej o tym, czy inwestycja będzie naprawdę udana.
Wyposażenie hal ze stali
Absolutną podstawą i niezbędnym elementem hali są oczywiście bramy, drzwi oraz okna lub świetliki. Ich wielkość powinna być dostosowana do przeznaczenia hali oraz maszyn, które będą się po niej poruszać i ciężaru ewentualnych ładunków. Podjęcie nieprzemyślanej decyzji na tym etapie może utrudnić pracę na hali. Przymała brama, w której z trudem mieści się pojazd, to kilka minut zmarnowanych na czynność, która powinna być wykonana bez problemu.
Należy też pamiętać o tym, aby w hali był dostęp do naturalnego światła. Jeśli działalność wymaga jego dużej ilości, warto zdecydować się na montaż świetlików.
W przemyśle niezwykle dużym ułatwieniem są suwnice i szeroko rozumiane urządzenia przeładunkowe. Za ich pomocą można w pełni wykorzystać przestrzeń hali i sprawnie przenieść dany załadunek z jednego miejsca na drugie. Doki przeładunkowe, podnośniki, rampy – nie są może niezbędne, ale trudno wyobrazić sobie pracę na hali bez nich.
Nie można też zapomnieć o instalacji grzewczej i klimatyzacji oraz dobrej wentylacji. Ponieważ na hali pracują ludzie, muszą mieć zapewniony komfort termiczny. Chłód czy gorąc obniża wydajność zarówno pracowników, jak i licznych urządzeń. Szczególnie wskazana jest klimatyzacja – dzięki niej możemy utrzymywać w hali dokładnie taką temperaturę, jaką chcemy i jaka jest potencjalnie najlepsza.
Na szczególnej uwadze warto mieć również antresole. Jeśli wyposażysz w nie halę, wykorzystasz więcej powierzchni, nie zwiększając jej wielkości.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.