Rozbudowywane od połowy 2018 r. Planetarium Śląskie w Chorzowie będzie gotowe dopiero w 2021 r., a nie z końcem 2020 r., jak szacowano.
Przesuwa się termin oddania do użytku planetarium w Chorzowie. Wiz. Planetarium Śląskie
Znajdujący się w Chorzowie obiekt powstał w 1955 r., co oznacza, że jest największym i najstarszym planetarium i obserwatorium astronomicznym w Polsce. Obecnie wzbogaci się o nowy zajmujący ponad 2,5 tys. m² powierzchni budynek, który w większości usytuowany będzie pod ziemią.
Członek zarządu województwa Izabela Domogała przypomniała, iż z uwagi na źle przygotowaną dokumentację, zaraz po podpisaniu umowy wykonawca wystąpił o wydłużenie terminu realizacji o osiem miesięcy. W kolejnych tygodniach i miesiącach pojawiły się kolejne problemy. Jako przykład Domogała podała kwestię zabezpieczenia fundamentów. Okazało się, że warunki gruntowe i analizy przygotowane na etapie przetargu nijak mają się do rzeczywistości – podkreśliła. W efekcie, niemożliwe okazało się wykorzystanie metody jet grouting, co spowodowało konieczność opracowania nowego projektu i wyboru nowej metody zabezpieczenia budynku oraz znalezienia wykonawcy.
Ponieważ charakterystyczna siedziba placówki wpisana jest na listę zabytków, co powoduje, że nie można naruszyć jej kształtu, rozbudowę skierowano pod ziemię. Nowe obiekty znajdą się we wzgórzu, które jest cokołem dla dzisiejszych zabudowań, zapewniając dodatkowych 2,5 tys. m2 powierzchni.
Wewnątrz wzgórza powstanie hala w kształcie litery L z dwoma tunelami pod obecnymi budynkami, również pod zegarem słonecznym znajdzie się dodatkowa przestrzeń. W nowych pomieszczeniach znajdą się m.in. sale wykładowe, pracownie oraz ekspozycja prezentująca zagadnienia z trzech dziedzin, którymi zajmuje się placówka: sejsmologii, meteorologii i astronomii. Po rozbudowie całkowita powierzchnia planetarium wyniesie ponad 7 tys. m².
Planetarium Śląskie im. Mikołaja Kopernika zostało otwarte 4 grudnia 1955 r. Powstało na terenie chorzowskiego Parku Śląskiego wg projektu Zbigniewa Solawy. Wśród najważniejszych elementów obiektu znajdują się: obserwatorium astronomiczne, stacje klimatologiczna i sejsmologiczna, kilkumetrowy zegar słoneczny oraz planetarium właściwe, czyli ważący ponad dwie tony projektor, który naśladuje firmament.
Przeczytaj także: Kraków zbuduje centrum sportowe [wizualizacje]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.