Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na budowę laboratorium drogowego kieleckiego oddziału Dyrekcji. Nowoczesny obiekt zostanie wzniesiony na terenie obwodu drogowego w Brzezinach w sąsiedztwie obwodnicy Morawicy budowanej w ciągu drogi krajowej nr 73.
Wizualizacja budynku laboratorium drogowego. Źródło: GDDKiA
- Kieleckie laboratorium drogowe rocznie pobiera kilka tysięcy próbek
- W tym samym czasie wykonuje się kilkanaście tysięcy badań
- Nowa placówka będzie energooszczędna, m.in. z instalacją FV na dachu
Projekt nowoczesnego laboratorium powstał w 2019 r. W budynku znajdą się pomieszczenia badawcze, magazynowe, garażowe dostosowane do przechowywania nowoczesnego sprzętu, pojazdów z urządzeniami badawczymi i pobranych materiałów. Do zasilania budynku zostanie zastosowana energia słoneczna – panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na dachu. W obiekcie wszystkie projektowane instalacje mają być energooszczędne – w siedzibie laboratorium zostaną zastosowane nowoczesne materiały i urządzenia. Przewidziano także odzyskiwanie ciepła z wentylacji i zamontowanie systemów automatycznej regulacji.
Do 1975 roku laboratorium mieściło się w piwnicach siedziby Oddziału GDDKiA w Kielcach, potem przeniesione zostało do zaadoptowanego budynku w sąsiedztwie węzła Kielce Zachód. Po tym jak wzrosła liczba badań, inwestycji, a także zwiększyły się wymagania dotyczące jakości realizowanych zadań, stara siedziba bez pomieszczeń dostosowanych do nowoczesnego sprzętu badawczego przestała spełniać warunki – informuje GDDKiA.
Nowa siedziba wydziału technologii – laboratorium drogowego GDDKiA oddziału w Kielcach, ma poprawić funkcjonowanie placówki i być dostosowana do nowoczesnego sprzętu pomiarowo-badawczego.
Laboratorium powstanie na terenie kieleckiego oddziału GDDKiA. Źródło: GDDKiA
Obiekt ma zapewnić kompleksową obsługę laboratoryjną inwestycji realizowanych nie tylko na terenie woj. świętokrzyskiego. Jej powierzchnia będzie dostosowana do posiadanych urządzeń. Część magazynowo-garażowa będzie połączona z częścią laboratoryjną – w ten sposób zostaną wyeliminowane dodatkowe koszty transportu i lepiej zorganizowana praca.
Kieleckie laboratorium drogowe pobiera rocznie kilka tysięcy próbek i wykonuje nawet kilkanaście tysięcy badań. Działa również poza terenem woj. świętokrzyskiego, jeśli jest taka potrzeba. Badaniami objęte są zarówno istniejące jak i nowobudowane drogi, a także materiały do budowy – czytamy w komunikacie.
Budowa ma trwać poniżej dwóch lat od czasu podpisania umowy z wykonawcą.
Przeczytaj także: Rozbudowa lotniska Kraków-Balice: jest rezolucja
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.