• 62 tys. m2 działek chce kupić od Stoczni Wojennej Zarząd Morskiego Portu Gdynia
  • Nowe tereny mają zwiększyć funkcjonalność usług portowych
  • Port planuje też oferować miejsce na budowę morskich farm wiatrowych

ZMPG przekonuje, że dzięki zakupowi zwiększy się funkcjonalność usług portowych, a spółka wpisze się w koncepcję rozwijania odnawialnych źródeł energii, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Jak podkreśla firma: najlepszym miejscem jego wykorzystania jest obszar morski, gdzie wiatr wieje przez około 330 dni w roku. Morskie farmy wiatrowe na Bałtyku mają więc szansę odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej Polski ku gospodarce niskoemisyjnej, przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz pomóc w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Kupno nowych terenów pojawiło się po ogłoszeniu o zagospodarowaniu części terenów Stoczni Wojennej w Gdyni: zarząd spółki PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. w ramach prowadzonych procesów optymalizacji i poprawy efektywności stoczni zamierza udostępnić część terenów lezących na terenie stoczni podmiotom zewnętrznym.


Do nabycia są działki o powierzchni około 62 tys. m2 (69 tys. m2 z drogami dojazdowymi) na tzw. terenach wschodnich spółki, przy ul. Śmidowicza 48. Znajdują się przy nabrzeżu północnym i są zabudowane budynkami biurowymi, halami magazynowymi i produkcyjnymi, z drogami i infrastrukturą energetyczną.

W związku z planowaną realizacją Narodowego Programu Rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej, dotyczącego budowy morskich farm wiatrowych na południowym wybrzeżu Bałtyku, Zarząd Morskiego Portu Gdynia przeprowadził wstępne rozpoznanie możliwości adaptacji posiadanych terenów pod kątem przeładunku, składowania i montażu elementów morskich elektrowni wiatrowych – czytamy w komunikacie ZMPG.

Przeczytaj także: Port Gdynia przyjmie największe kontenerowce wpływające na Bałtyk