Biuro architektoniczne Grimshaw jest odpowiedzialone za rozbudowę brytyjskiego lotniska Heathrow. Obecnie plany legły jednak w gruzach: sąd uznał trzeci pas startowy za nielegalny ze względu na możiwe skutki zmian klimatycznych.
Rozbudowa lotniska Heathrow: wizualizacja. Źródło: Grimshaw Architects
Brytyjski rząd zdecydował się zarekomendować plan rozbudowy Heathrow w 2018 r. Wybrał to rozwiązanie zamiast budowy drugiego pasa startowego na lotnisku Gatwick, zlokalizowanym na południu Londynu.
Obecnie jednak sąd apelacyjny orzekł, że nowy pas startowy jest nielegalny, ponieważ ministrowie nie wzięli pod uwagę porozumienia paryskiego, traktatu między krajami, który ma na celu utrzymanie wzrostu temperatury na świecie poniżej 1,5 stopnia Celsjusza.
Po raz pierwszy sąd wydał orzeczenie w oparciu o porozumienie paryskie i potencjalnie może to stanowić precedens dla wyzwań związanych z projektami o wysokiej emisji.
Na lotnisku miało być zielono
Biuro Grimshaw zaplanowało zrównoważoną, ale niedrogą rozbudowę lotniska. Na wizualizacjach widać m.in. nowy terminal obsadzony drzewami pod falistym, szklanym dachem. To jednak nie wystarczyło. Heathrow chce zwiększyć przepustowość do 140 mln pasażerów do 2050 r. Dzięki realizacji projektu rozbudowy, z portu lotniczego liczba odprawianych lotów zwiększy się z 480 tys. do nawet 740 tys. rocznie. Heathrow obsługiwać będzie 130 mln pasażerów rocznie.
Wielka Brytania założyła sobie z kolei cel polegający na ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych do zera do 2050 r. Jak pokonać ten impas?
Sędzia, podając wyrok, nie wykluczył możliwości trzeciego pasa startowego, ale zaznaczył, że projekt będzie musiał być zgodny z polityką rządu w zakresie zmian klimatycznych. Władze lotniska będą odwoływać się od wyroku.
Prace nad rozbudową lotniska miały rozpocząć się w 2021 r. Wartość inwestycji to aż 14 mld funtów.
Więcej portów lotniczych pomimo kryzysu klimatycznego
Podpisane przez 197 krajów porozumienie paryskie z 2015 r. zastąpiło protokół z Kioto. Jego sygnatariusze zobowiązali się do utrzymania globalnego wzrostu temperatury poniżej 1,5 stopni.
W 2017 r. prezydent Donald Trump ogłosił, że USA wycofają się z porozumienia. Oficjalne zawiadomienie o zamiarze wycofania się zostało wysłane w 2019 r. i potępione m.in. przez American Institute of Architects.
Na całym świecie wciąż budowane są nowe lotniska, a istniejące są rozbudowywane. Zaha Hadid Architects, firma, która przegrała z Grimshaw w przetargu na budowę Heathrow, niedawno ukończyła realizację projektu lotniska w Pekinie i ma plany realizacji kolejnych projektów, m.in, w Mumbaju i w Sydney.
Grimshaw buduje z kolei nowy terminal dla nowojorskiego lotniska w Newark, a Studio Gang wygrał konkurs na budowę kolejnego terminalu w O'Hare w Chicago.
W Polsce trwają przygotowania do budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten powstać ma w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze około 3 tys. ha. Poza lotniskiem, w skład CPK wchodzą też inwestycje kolejowe: węzeł w bezpośredniej bliskości Portu Lotniczego Solidarność i połączenia na terenie kraju, które umożliwią przejazd między Warszawą a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz.
Jednak wraz z rosnącą świadomością kryzysu klimatycznego, nastawienie do podróży lotniczych, a co za tym idzie, do budowy terminali i pasów startowych, zmienia się. Plany Foster + Partners dotyczące nowego terminalu na lotnisku w Marsylii są analizowane przez władze środowiskowe pod kątem zgodności z celem Francji, jakim jest osiągnięcie neutralności emisji dwutlenku węgla do 2050 r.
Heathrow to jedno z najlepszych międzynarodowych lotnisk. Każdego roku obsługuje 78 mln pasażerów, a w 2017 r. przeładowano tam ponad 1,7 mln cargo.
Przeczytaj także: Największe lotniska na świecie [2018]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.