Partnerzy portalu

Toczenie CNC czy frezowanie CNC? Wybór odpowiedniej technologii produkcji części

Opublikowano: 11-03-2020 Źródło: Źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE
Autor
Sabner

Masz do wykonania część, przygotowałeś do niej dokumentację CAD. Teraz nadchodzi czas na obróbkę. Jaki proces obróbki CNC będzie najbardziej odpowiedni do realizacji Twojego zadania? Istnieje na rynku wiele firm oferujących różne technologie obróbki na maszynach CNC natomiast decyzja, którą wybrać okazuje się wcale nie taka oczywista. W celu lepszego poznania obu procesów, zarówno toczenia CNC jak i frezowania CNC, warto będzie spojrzeć na nie obok siebie.


Obróbka CNC. Fot. Sabner Obróbka CNC. Fot. Sabner

Ten artykuł nie będzie kompendium wiedzy na temat toczenia CNC i frezowania CNC. Istnieją dosłownie setki książek, przewodników i filmów, które opisują każdy z tych procesów, a nawet niektóre - zwykle najdłuższe - dotyczące tylko drobnych szczegółów każdego z nich. My chcemy się skupić na szybkiej i lekkiej charakterystyce tych dwóch podstawowych procesów obróbki CNC.

Co to jest toczenie CNC ?

Toczenie CNC. Fot. Sabner

Toczenie CNC. Fot. Sabner

Toczenie i frezowanie to dwie popularne metody obróbki CNC. Obie są ubytkowe, co oznacza, że ​​usuwają nadmiar materiału, aby osiągnąć końcowy wynik - twoją część. Oprócz tego jednego podstawowego podobieństwa są to dwa wyraźnie różne procesy.

Toczenie CNC odbywa się na maszynie zwanej tokarką, w której materiał obraca się, ale narzędzie pozostaje nieruchome. Zazwyczaj część jest utrzymywana w obrotowym wrzecionie za pomocą uchwytu, który może zaciskać się mechanicznie lub hydraulicznie, aby utrzymać część na miejscu. Gdy wrzeciono obraca się, głowica wyposażona w narzędzia skrawające przesuwa się w kierunku materiału i usuwa go w miarę obracania się materiału, tworząc pożądany kształt. Narzędzia w głowicy rewolwerowej są bardzo sztywne, a głowica obraca się, aby zmienić narzędzie kontaktujące się z materiałem. Ponieważ część obraca się, podczas gdy narzędzia usuwają materiał, uzyskany kształt jest jakąś formą profilu obrotowego: kula, stożek, cylinder i tym podobne. Wrzeciono i głowica rewolwerowa są kontrolowane przez wbudowany komputer, co daje tokarce możliwość wykonywania złożonych profili z wysoką dokładnością.

Centra tokarskie CNC są jak bardziej złożona tokarka i mogą zawierać jedną lub więcej głowic rewolwerowych, wrzeciona pomocnicze i różne opcje narzędzi, a także różne konfiguracje mocy i prędkości. Centra tokarskie CNC są droższe, ale wyprodukują więcej części w krótszym czasie.

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC. Fot. Sabner

Frezowanie CNC. Fot. Sabner

W przypadku frezowania CNC istnieje wiele różnych konfiguracji maszyny, ale zazwyczaj sprowadza się ono do obróbki części, która pozostaje nieruchoma, podczas gdy obracające się narzędzie skrawające przesuwa się w celu wykonania pożądanego kształtu. Zazwyczaj część jest utrzymywana na stole maszyny za pomocą zacisków lub imadła. Narzędzia skrawające, takie jak frezy lub wiertła obracające się z dużą prędkością, usuwają materiał, aby odsłonić zaprojektowaną część. Wyobraź sobie rzeźbiarza rzeźbiącego posąg z bloku marmuru tylko że robiącego to bardzo szybko, to daje ogólne wyobrażenie procesu frezowania.

Frezarki występują w wielu konfiguracjach, które różnią się złożonością i funkcjonalnościami. Nawet proste konfiguracje stanowią wartość dodaną ze względu na ich elastyczność. Frezarki bez problemu skrawają drewno, metal, kompozyty i inne materiały. Większość frezarek oferuje modułowe lub elastyczne systemy mocowania materiału, a bardzo często obrabia się niestandardowe szczęki imadła na tej samej maszynie, która ostatecznie obrabia część. W zależności od posiadanej maszyny możesz tworzyć części dla takich branż, jak motoryzacja, przemysł lotniczy, maszyny przemysłowe, robotyka, meble z drewna - lista jest długa. Ze względu na możliwość tworzenia złożonych kształtów i skrawania różnorodnych materiałów, frezowanie oferuje mnóstwo elastyczności.

Kiedy stosować toczenie CNC?

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twoja część jest na bazie bryły obrotowej to zdecydowanie wybieraj toczenie. Przykłady tego typu detali obejmują wszelkiego rodzaju podkładki, tulejki, wałki, sworznie, pierścienie, stożki i wiele innych podobnych elementów. Toczenie CNC współcześnie znacznie rozszerzyło możliwości i zakres obróbki jednak podstawy w dalszym ciągu pozostają niezmienne.

Kiedy stosować frezowanie CNC?

Użyj go do każdej części, która nie jest okrągła a zwłaszcza gdy zawiera sporo płaszczyzn, uskoków i kieszeni. Frezowanie CNC jest bardzo popularną metodą obróbki ze względu na elastyczność osiąganych kształtów, obrabianych materiałów i stosowanych mocowań. Na frezarkach możesz wykonać niemal dowolny kształt. Nie zmienia to faktu, że bryły obrotowe wykonasz taniej i szybciej na tokarce.

Jak to zwykle bywa w rzeczywistych projektach produkcyjnych nie możliwe jest proste podzielenie procesu pomiędzy te dwie technologie toczenia CNC i frezowania CNC. Często zdarza się, że do poprawnego wykonania konkretnego detalu konieczne jest połączenie obu technologii i wykonania części operacji na tokarce a następnie wykończenie części na frezarce. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat obróbki CNC odwiedź stronę https://sabner.pl, znajdziesz tam dużo więcej informacji na temat zaawansowanych procesów produkcji części metalowych.

Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe