Przez wiele lat zdobycie umowy na czas nieokreślony było dla pracowników celem samym w sobie. Postrzegano ją jako wyraz zaufania i jasne poświadczenie umiejętności danej osoby. Spokój i stabilizacja zapewniane przez zatrudnienie na stałe okazały się jednak nie być wystarczającym motywatorem w czasie tak zwanego rynku pracownika. Szczególnie wysokiej klasy specjaliści zaczęli postrzegać umowy tego typu jako swego rodzaju uwiązanie. Sztuczny sufit finansowy określany przez firmę, dla której pracowali, coraz częściej skłaniał do migracji pomiędzy poszczególnymi przedsiębiorstwami. Dodatkowo stały etat wiązał się niejednokrotnie z zahamowaniem rozwoju. Brak wyzwań związany z powtarzalnymi obowiązkami odpowiadał jedynie osobom, które chciały stać w miejscu. Z kolei ambitnych, kreatywnych, a więc najbardziej pożądanych przez pracodawcę pracowników, trudno było zatrzymać przy sobie na dłużej.
Fot. @scienceinhd / unsplash.com
Na czym polega kontrakting?
Najogólniej rzecz biorąc, kontrakting opiera się na podpisaniu umowy kontraktowej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą. Działa na podobnych zasadach jak umowa o dzieło lub umowa zlecenie podpisywane z osobami fizycznymi, jednak kontrakt zawarty zostaje pomiędzy przedsiębiorstwami. Sformułowania kontrakting używa się także w takiej sytuacji, w której nad danym projektem będą pracować specjaliści zatrudnieni w innej firmie. Jak więc widać, kontrakt nie musi być wypełniony konkretnie przez osobę, której nazwisko widnieje na umowie. Zamiast tego może ona wyznaczyć do tego odpowiednich ludzi. Z punktu widzenia przedsiębiorców korzystających z kontraktingu do skompletowania zespołu przy poszczególnych projektach ważne jest to, że określony w kontrakcie cel musi zostać zrealizowany.
Kontrakting jako naturalny efekt problemów na rynku pracy
Kontrakting jako forma współpracy okazał się oczywistą odpowiedzią na trudności, z jakimi mierzyli się przez ostatnie lata zarówno przedsiębiorcy, jak i wykwalifikowani specjaliści. Warto bowiem zauważyć, że nie jest on niczym innym niż próbą sformalizowania tego, co i tak dzieje się na rynku. Jednocześnie kontraktingowi towarzyszy szereg korzyści dla obu zainteresowanych stron. Pracownicy, podpisując kolejne kontrakty, mierzą się z nowymi przedsięwzięciami i mogą poszerzyć swoje umiejętności w zderzeniu z różnorodnymi oczekiwaniami. Dzięki temu zdobywają zróżnicowane doświadczenie, a ich wartość na rynku pracy rośnie w bardzo szybkim tempie.
Z kolei przedsiębiorcy nie muszą wiązać się umową na czas nieokreślony, co zapewnia im dużą elastyczność w realizacji poszczególnych projektów. Mogą przy tym skorzystać z wiedzy doświadczonych specjalistów, nie mierząc się z koniecznością wyszukiwania ich za każdym razem. Dostęp do bazy starannie wyselekcjonowanych fachowców zapewnia bowiem firma, z którą współpracujemy na zasadach kontraktingu. Co więcej, firma ta bierze na siebie większość formalności i odpowiedzialność za wypełnienie kontraktu. Przy współpracy z najlepszymi przedsiębiorstwami w tej branży można też mieć pewność, że otrzymamy opiekę w kwestii wszelkich aspektów prawnych i socjalnych relacji biznesowej ze specjalistą, w jaką wchodzimy, podpisując kontrakt.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.