Oddano do użytku nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu. Obiekt powstał w oparciu o autorską formułę Grupy PKP. Innowacyjny Dworzec Systemowy (IDS) to parterowe budynki z proekologicznymi rozwiązaniami, które powstają w miejsce najczęściej dużych, niefunkcjonalnych obiektów.
Źródło: PKP
- Do spłukiwania toalet służyć będzie woda z deszczu
- Ciepło na dworcu zapewnią pompy gruntowe
- Budowa w Oświęcimiu pochłonęła 13,5 mln zł
Nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu składa się z dwóch części. Pierwsza przeznaczona jest do obsługi pasażerów (m.in. poczekalnia, toalety, kasy biletowe). W drugiej, tzw. miejskiej, znajdują się cztery lokale komercyjne. Ważnym elementem budynku jest wieża z podświetlanym w nocy zegarem. W ramach realizacji tego zadania z holu dotychczasowego, wyburzonego już dworca przeniesiono wielkoformatową szklano-kamienną mozaikę z lat 1964-65 (została odnowiona, jest elementem elewacji nowego budynku). Przed dworcem powstał m.in. plac miejski oraz parking.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
Obiekt został wyposażony np. w system inteligentnego zarządzania budynkiem BMS (ang. Building Management System) i monitoring wizyjny, a także sygnalizację włamania i napadu oraz detekcji i sygnalizacji pożaru. Do ogrzewania dworca służyć będą gruntowe pompy ciepła, zastosowano też wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Powstał także system odzysku wody deszczowej, która będzie wykorzystywana do spłukiwania dworcowych toalet. Co ważne, zbiorniki na deszczówkę mają także inną funkcję – poprzez magazynowanie wody opadowej będą ograniczać możliwość zalania obszaru dworca podczas ulew.
Otwarcie dworca w Oświęcimiu to dla nas ważne wydarzenie, gdyż był realizowany według autorskiej koncepcji PKP S.A. w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych, czyli dworców nowoczesnych, funkcjonalnych, komfortowych, energooszczędnych, ekologicznych, bezpiecznych i przystosowanych do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób z niepełnosprawnościami i opiekunów z małymi dziećmi. To nowa jakość w sposobie budowy dworców i myślenia o nich. Mamy nadzieję, że dworzec spodoba się mieszkańcom Oświęcimia i turystom oraz będzie ważnym miejscem na mapie komunikacyjnej miasta i regionu, służąc lokalnej społeczności – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.
Ten w Oświęcimiu to drugi (po Miechowie) dworzec w woj. małopolskim udostępniony w ramach Programu Inwestycji Dworcowych (PID) na lata 2016-2023. Budowa pochłonęła 13,5 mln zł. Środki pochodziły z kasy PKP i budżetu państwa. W ramach PID zmodernizowanych i wybudowanych będzie około 200 dworców kolejowych w całej Polsce.
Zobacz także: Białystok. Dworzec PKP znów wygląda jak w XIX w.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.