• Sekcje mozaiki łączono z dokładnością do 5 mm
  • Każda z nich ważyła 24 tony
  • Nowy dworzec w Oświęcimiu ma być otwarty już wkrótce

Mozaika, która powstała w latach 1964-65, zdobiła hol starego dworca w Oświęcimiu. Wykonana została z czarnych, białych i szarych kamieni oraz ze szklanych brył w kolorach czarnym, białym i czerwonym, które osadzono na ceglanym murze za pomocą zaprawy cementowej. W celu jej przeniesienia wykonano specjalistyczną dokumentację z wykorzystaniem skanu 3D powierzchni: okazało się, że mozaika może być przeniesiona tylko z całym podłożem.

Segmenty muru wraz z mozaiką przenoszone były dźwigiem i posadawiane na nowym fundamencie. Demontaż każdego z czterech 24-tonowych elementów trwał około 3 godz. Sekcje łączono z dokładnością do 5 mm.


Było to bardzo duże wyzwanie, zważywszy na rozmiar dzieła, który wynosi 24,2x4,6 m, czyli ponad 100 m2, i jego wagę wynoszącą prawie 100 ton. W związku z tym mozaika musiała zostać precyzyjnie podzielona na cztery sekcje – każda po 6 m szerokości i odpowiednio zabezpieczona przy transporcie, na czas składowania, a później w trakcie montażu na elewacji nowego budynku dworca – opowiada architekt Paweł Kośmicki z PKP S.A., autor projektu przebudowy dworca.

Po połączeniu, mozaikę wyczyszczono i zakonserwowano, dzięki czemu odzyskała pierwotny wygląd. Nowy dworzec kolejowy w Oświęcimiu do użytku oddany ma zostać w pierwszej połowie tego roku. To inwestycja realizowana w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego (IDS), polegającej na budowie parterowych budynków dworców z proekologicznymi rozwiązaniami w miejsce najczęściej dużych, niefunkcjonalnych budynków. Wspomniane proekologiczne rozwiązania to np. panele fotowoltaiczne, pompy ciepła czy systemy odzysku wody deszczowej, która ma służyć do spłukiwania toalet.

Budowa dworców IDS to element Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, w ramach którego zmodernizowanych i wybudowanych będzie około 200 dworców w całej Polsce.

Przeczytaj także: Grupa PKP z powodu epidemii zwolni kontrahentów z części opłat