Hutnictwo i metalurgia

Hutnictwo to dziedzina przemysłu, która specjalizuje się w wytapianiu metali oraz ich stopów z rud. Po odpowiedniej obróbce plastycznej otrzymuje się z nich półprodukty, a następnie wyroby gotowe. Metalurgia jest dziedziną nauki, zajmującą się teoretycznymi podstawami wyrobów hutniczych. Wyróżnia się huty metali nieżelaznych oraz huty żelaza, w których to produkowane są stopy żelaza z węglem. Są to żeliwa, staliwa oraz stal. Przemysł hutniczy w Polsce znany jest od stuleci. Z biegiem czasu metody wytapiania metali uległy modernizacji. Stało się tak ze względu na wzrost zapotrzebowania i pojawiające się możliwości. Proces powstawania stali odbywa się w tzw. wielkim piecu. Wśród nowoczesnych rozwiązań wymienić można piece próżniowe, konwertorowe i łukowe, umożliwiające produkcję stali wysokiej jakości.

Właściwości stali

Stal jest to stop żelaza z węglem z domieszką innych pierwiastków poddany obróbce plastycznej i termicznej. Ze względu na skład chemiczny, stal można podzielić na stopową oraz węglową, natomiast ze względu na zastosowanie – na stal konstrukcyjną, narzędziową oraz specjalną. Jej dodatkowy podział na klasy i gatunki wynika z różnych właściwości mechanicznych. Są to między innymi: granica plastyczności oraz wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Stal charakteryzuje się przede wszystkim twardością i sprężystością, wysoką temperaturą topnienia i dużą wytrzymałością mechaniczną. Dodanie innych pierwiastków oraz procesy galwanizacyjne stosuje się w celu ochrony przed korozją. Właściwości stali są ściśle uzależnione od procentowej zawartości węgla w stopie. Stale niskowęglowe nie są kruche, mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną oraz twardość, w porównaniu z wysokowęglowymi.

Zastosowanie stali w budownictwie

Wśród wielu dziedzin techniki stal najchętniej wykorzystywana jest w budownictwie w postaci m.in. blach, profili, prętów, drutów oraz złożonych konstrukcji. Realizacja jakiejkolwiek inwestycji byłaby niemożliwa, gdyby nie zostały zastosowane te elementy.

Wytrzymałość betonu na rozciąganie jest znacznie niższa niż w przypadku ściskania, dlatego też nieuzbrojone fundamenty nie będą miały praktycznego zastosowania w miejscach narażonych na wystąpienie dużych naprężeń rozciągających. Podczas budowy domu, konieczne jest zatem wzmocnienie betonu stalą, by zapewnić odpowiednią nośność i wytrzymałość konstrukcji. Takie połączenie stali i betonu nazywane jest żelbetonem. W tym celu stosuje się pręty zbrojeniowe. Alternatywą dla takiego rozwiązania może być także zastosowanie specjalnych siatek, które wykonane są z pospawanych ze sobą elementów. Pręty żebrowane tworzy się z wysokiej jakości stali węglowej, którą nazywa się także stalą zbrojeniową. Charakteryzuje się ona dużą twardością, nie ulega odkształceniom, pozostaje obojętna na wpływ różnych warunków atmosferycznych. Jest odporna na korozję, promieniowanie UV oraz obciążenia statyczne i dynamiczne. Pręty zbrojeniowe otrzymuje się w procesach walcowania bądź ciągnienia. Gotowe produkty można otrzymywać w wielu wariantach, różniącymi się od siebie przekrojem poprzecznym i wymiarami. Szeroką gamą produktów może pochwalić się firma Warstal Hurtownia Stali. W jej ofercie znajdą Państwo pręty płaskie, gładkie, kwadratowe, a także sześciokątne robione na zamówienie.

Duża popularność blach i kształtowników

Wśród wyrobów hutniczych dużą popularnością cieszą się również blachy oraz kształtowniki. W zależności od indywidualnych potrzeb blachy mogą różnić się grubością oraz polem powierzchni. Dostępne rodzaje to gorącowalcowane, zimnowalcowane, ocynkowane, ryflowane i gatunkowe. Wśród kształtowników wyróżnić można dwuteowniki, kątowniki, teowniki i ceowniki, które znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju konstrukcjach budowlanych. Inne materiały budowlane takie jak stalowe rury w dużej mierze wykorzystywane są do budowy sieci przemysłowych, a także przy instalacjach. Wykorzystuje się je do przewodzenia gazów i cieczy.