Zarząd Morskiego Portu Gdynia (ZMPG) planuje budowę tzw. suchego portu w Bydgoszczy. To odpowiedź na rozwój transportu intermodalnego, coraz ważniejszej gałęzi przewozów towarowych. Rosnąca liczba przeładunków wymaga inwestycji w zaplecze logistyczne i infrastrukturę kolejową. Suche porty to terminale przeładunkowe w głębi lądu.
Fot. T.Urbaniak/Port Gdynia
- Suchy port w Bydgoszczy odciąży Port Gdynia
- To konieczna inwestycja w obliczy rosnącej liczby ładunków kontenerowych
- Do realizacji bydgoskiej inwestycji powołano spółkę celową
Niezbędne zaplecze logistyczne
Transport intermodalny od lat należy do priorytetów gospodarczych Unii Europejskiej, rozwija się także w Polsce. Bez nakładów na infrastrukturę liniową i sieci terminali intermodalnych krajowe porty morskie będą miały trudności z obsługą rosnącej liczby ładunków drobnicowych, transportowanych w kontenerach. Na Zachodzie duże porty morskie już lata temu przeniosły część operacji logistycznych do terminali przeładunkowych zlokalizowanych w głębi lądu.
Takie zaplecze odciąża terminale morskie, pozwala przenieść część przeładunków i magazynowania jednostek intermodalnych i w efekcie podnosi potencjał operacyjny w portach, które mogą przyjmować więcej statków i skoncentrować się na działalności podstawowej – przeładunkach między transportem morskim a lądowym.
Terminal przejmie przeładunki
Głównym celem budowy suchych portów jest usprawnienie transportu pomiędzy portami morskimi a pozostałą częścią kraju. Budowa terminalu intermodalnego w Bydgoszczy Emilianowie wpisuje się w Strategię Rozwoju Portu do 2027 r., która zakłada zwiększenie udziału transportu kolejowego w obsłudze towarów obsługiwanych przez Port Gdynia. Terminal ten zlokalizowany będzie na końcu linii nr 201, która po modernizacji zapewni szybki i sprawny przewóz towarów do naszego portu – powiedział Adam Meller, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.
Suchy port w Bydgoszczy
W 2019 r. PKP, ZMPG, PKP Cargo, Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, gmina Nowa Wieś Wielka i wojewoda kujawsko-pomorski zawarli porozumienie dotyczące działań na rzecz rozwoju zaplecza logistycznego. 28 lipca 2020 r. w ramach tej współpracy powołano spółkę celową Terminal Intermodalny Bydgoszcz Emilianowo, która zajmie się przygotowaniem projektu i dokumentacją planowanego centrum logistycznego.
Podczas spotkań roboczych, które odbyły się w ramach tej inicjatywy, przedyskutowano założenia projektu oraz określono działania, które należy podjąć, aby stworzyć warunki do realizacji budowy terminala intermodalnego w Emilianowie. Prace zmierzają do powołania spółki celowej, która będzie odpowiadała za realizację projektu. Trwają też prace nad warunkową umową inwestycyjną związaną z realizacją projektu — poinformował Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.
Tory dla transportu intermodalnego
Oprócz budowy suchego portu, w Porcie Gdynia PKP PLK realizuje projekt rozbudowy infrastruktury kolejowej właśnie w celu przygotowania jej na wzrost wolumenu połączeń intermodalnych. Będzie to trzecia odnoga magistrali Bałtyk–Adriatyk. W ramach modernizacji zostanie dobudowany drugi tor na odcinku Maksymilianowo–Gdańsk Osowa oraz trzeci na trasie Gdańsk Osowa–Gdynia Główna. Linia zostanie zelektryfikowana i dostosowana do prędkości 140 km/godz. dla pociągów pasażerskich i 120 km/godz. dla towarowych.
Przeczytaj także: Kraków: koncepcja architektoniczna Klastra Innowacji na Zabłociu
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.