Podział dużego mieszkania jest możliwy pod warunkiem spełnienia kilku warunków technicznych i formalnych. Przed dokonaniem podziału należy m.in. uzyskać zgodę właściciela nieruchomości i opracować projekt architektoniczny.
Fot. Francesca Tosolini/Unsplash
Podział mieszkania na dwa mniejsze wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac remontowych. Ułatwieniem w przejściu tego procesu będzie stworzenie harmonogramu prac. Koszty związane z realizacją takiego przedsięwzięcia można zmniejszyć, wykorzystując np. promocje dostępne na https://building-companion.pl/promocje.
Formalny aspekt podziału lokalu ‒ zgoda właściciela, projekt i zgłoszenie prac budowlanych
Pierwszym krokiem, który umożliwi nam podzielenie dużego mieszkania na dwa mniejsze, jest uzyskanie zgody właściciela nieruchomości. Jeżeli lokal znajduje się w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej, trzeba mieć świadomość, że niezbędne będzie uzyskanie zgody członków wspólnoty, co musi zostać wyrażone w uchwale. Jest to bowiem nieruchomość wspólna, więc od decyzji zgromadzenia będzie też zależeć możliwość np. wykucia nowego otworu na okno. W sytuacji, gdy wspólnota odmawia udzielenia zgody, można wstąpić na drogę postępowania sądowego. Zależnie od okoliczności sprawy sąd przychyli się do jednego ze stanowisk. Po uzyskaniu zgody należy przygotować projekt budowlany. Będzie to szczegółowy szkic, w którym znajdzie się nie tylko układ poszczególnych pomieszczeń, ale też dane dotyczące np. biegu instalacji. Warto go opracować, korzystając z pomocy doświadczonego architekta. Projekt będzie podstawą do uzyskania zaświadczenia o samodzielności (jest ono niezbędne do tego, by mieszkanie mogło się stać w przyszłości przedmiotem sprzedaży). Lokal mieszkaniowy może otrzymać taki dokument m.in. w sytuacji, gdy:
- jest złożony z kilku pomieszczeń podzielonych ścianami;
- poszczególne pokoje spełniają warunki dostosowane do stałego pobytu ludzi (szczegółowe zapisy na ten temat znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r.).
W opracowanym projekcie mieszkaniowym należy wydzielić nie tylko pokoje, ale też np. kuchnię bądź przestrzeń z aneksem kuchennym, łazienkę, przestrzeń do składowania oraz do komunikacji wewnętrznej. Po przygotowaniu projektu i poddaniu go adaptacji można wystąpić z wnioskiem o zgłoszenie robót budowlanych.
Techniczne wymogi podziału mieszkania
Duże mieszkanie można podzielić na dwa mniejsze przede wszystkim wtedy, gdy jego układ pozwala na to, aby skonstruować tam dwa oddzielne wejścia na klatkę schodową. Najczęściej jest to możliwe w przypadku lokali, które pierwotnie były zaplanowane jako dwa osobne, ale ostatecznie zostały połączone w jeden. Taki podział jest też często możliwy w starym budownictwie, głównie w kamienicach.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.