Kiedy osuszanie budynków jest konieczne?

Nadmierna wilgotność to duży kłopot, który może wynikać z wielu czynników. Źródłem tego zjawiska może być nieszczelna izolacja budynku, czy niesprawna wentylacja. Oczywiście, to nie wszystkie powody. Poziom wilgoci może też podnieść długotrwałe zamykanie pomieszczeń, przez co nie ma w nich wystarczającej cyrkulacji powietrza. Osuszanie budynków powinieneś wykonać m.in. w momencie, w którym dostrzeżesz czarne plamki na ścianach, problemy ze schnięciem podłogi, czy wyczujesz woń stęchlizny. To najczęstsze symptomy, więc jeśli je zauważysz, istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twoim domu jest nadmierna wilgotność.

W jaki sposób uniknąć wilgoci w domu?

Najlepszym sposobem jest, oczywiście, stosowanie odpowiedniej profilaktyki. Nie będziesz musiał decydować się na osuszanie budynku – https://aquapro.com.pl/ jeśli w pierwszej kolejności zadbasz o to, aby wilgoć nie pojawiła się w Twoim domu. Co zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji? Przede wszystkim często wietrz mieszkanie, zaopatrz się w osuszacze powietrza oraz zadbaj o sprawność wentylacji. Musisz mieć też świadomość, że problem z nadmiarem wilgoci nie zawsze też jest w stu procentach od nas zależny. Są sytuacje, w których wilgoć pojawia się w wyniku niewłaściwej izolacji, na co Ty nie masz wpływu.

Najskuteczniejsze metody osuszania budynków

Istnieją różne sposoby osuszania budynków, a wybór zależy tak naprawdę od źródła nadmiaru wilgoci. Które metody są najczęściej wykorzystywane? Można tutaj wymienić osuszanie budynków poprzez nagrzewanie, osuszanie fundamentów za pomocą mikrofal oraz osuszanie murów za pomocą absorpcji lub kondensacji.

Osuszanie budynków poprzez nagrzewanie

W tej metodzie wykorzystywane są specjalne nagrzewnice podnoszące temperaturę o kilkadziesiąt stopni. W wyniku tego wilgoć odparowuje w pomieszczeniu. Metoda ta nie ma stuprocentowej skuteczności, ponieważ zdarzają się sytuacje, w których wilgoć może zostać zepchnięta w głąb muru.

Osuszanie fundamentów za pomocą mikrofal

Tutaj nagrzewa się nie tylko wierzchnie warstwy murów, ale też jej głębsze warstwy. W ten sposób można usunąć na zewnątrz całą wilgoć, która jest zgromadzona w domu. Korzystając z tej metody, należy uważać, ponieważ może ona być momentami niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia.

Osuszanie murów za pomocą absorpcji lub kondensacji

Kolejna metoda, w której wykorzystuje się specjalne urządzenia. W tym przypadku są one wyposażone w odpowiednie środki absorbujące wodę. Dzięki nim wilgoć zabierana jest na zewnątrz. Czynność powtarza się, dopóki mury nie będą całkowicie suche. Jeśli chodzi o kondensację, to ta metoda polega na skraplaniu wody, która gromadzi się w pomieszczeniach. Tutaj również wilgoć usuwana jest na zewnątrz, co łączy kondensację z absorpcją.