• Całkowita powierzchnia budynku przekroczy 10 tys. m2
  • Gmach stanie na miejscy dawnej ambasady z czasów PRL i NRD
  • Placówka powstanie w sąsiedztwie Bramy Brandenburskiej

Projekt za 60 mln EUR

W ramach umowy wartej prawie 60,31 mln EUR powstanie pięciokondygnacyjny budynek oraz garaż podziemny, który powstanie w miejscu, w którym do połowy lat 90. mieściła się placówka dyplomatyczna Polski (później przeniesiono ją do peryferyjnej dzielnicy Grunewald w zachodnim Berlinie), gdzie funkcjonuje do dziś.

Budynek z czasów PRL rozebrano

Gmach starej ambasady, wybudowanej jeszcze w czasach byłej NRD, miał zostać – według pierwotnych planów – przebudowany. Ostatecznie zdecydowano się na rozbiórkę i postawienie nowej budowli. Nowa siedziba, zaprojektowana przez zespół z firmy JEMS Architekci, będzie się znajdować w odległości około 300 m od Bramy Brandenburskiej.


Nowoczesna budowla

Powierzchnia użytkowa reprezentacyjnego budynku ambasady przekroczy 10 tys. m2. Wykonawca zrealizuje projekt z zgodnie z zasadami BIM. W gmachu przywiedziono parking podziemny, sale reprezentacyjne oraz pomieszczenia biurowe dla pracowników placówki dyplomatycznej. Na dachach ambasady, zlokalizowanych na różnych poziomach, powstaną zielone tarasy. Wykonawcą wybranym w przetargu została spółka Strabag.

Ambasada zostanie wybudowana na działce o 4225 m2. Powierzchnia zabudowy przekroczy 2700 m2, w części nadziemnej wyniesie ponad 10 000 m2, a w podziemnej około 3400 m2.

Obiekt, który powstanie w sercu stolicy Niemiec, poza ciekawą formą architektoniczną, będzie budynkiem inteligentnym, a do projektowania i realizacji wykorzystamy zasady BIM (Building Information Modelling). Cieszy fakt, że będziemy mieli szanse budowy tak okazałego i reprezentacyjnego gmachu przedstawicielstwa dyplomatycznego w Niemczech – mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabag w Polsce.

Przeczytaj także: Łódź: rewitalizacja zabytkowej fabryki Henryka Wagnera