• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Łódź: rewitalizacja zabytkowej fabryki Henryka Wagnera

Opublikowano: 06-10-2020 Źródło: UM Łódź
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Przy ul Tuwima w Łodzi trwa przebudowa zabytkowej fabryki Henryka Wagnera. Zdemontowano już dach, pojawia się czerwona cegła na budynku. Po zakończeniu inwestycji znajdzie się tu siedziba Fabryki Aktywności Miejskiej.


Fot. Stefan Brajter/UMŁ Fot. Stefan Brajter/UMŁ
  • Rewitalizację dawnej fabryki z 1881 r. rozpoczęto w lutym 2020 r.
  • Prace zakończą się jesienią przyszłego roku
  • Wartość inwestycji wynosi 13,5 mln zł

Nowe przeznaczenie budynku

Prace rozpoczęto w lutym. Po demontażu dachu wykonano nadbudowę, prowadzono też prace przy elewacji. Skuto tynk i odsłonięto ceglaną elewację. Czerwona cegła na budynku na razie jest ukryta za rusztowaniami. Po remoncie będzie pełnił funkcję administracyjno-biurową z usługami na parterze.

Będzie tu przede wszystkim siedziba Fabryki Aktywności Miejskiej, czyli dawne Biuro Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Łodzi (UMŁ). W budynku będą się znajdować się dwie sale konferencyjne, lokal użytkowy, dwanaście pokoi biurowych, sześć pomieszczeń administracyjnych, przestrzeń do działań artystycznych oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.


Poza odsłoniętą zabytkową cegłą na elewacji od strony ul. Tuwima, od podwórza widać już przeszkloną ścianę. Wszystkie instalacje w budynku zostaną wymienione, zagospodarowany zostanie też teren na zewnątrz.

W zabytkowej fabryce powstanie Fabryka Aktywności Miejskiej czyli miejsce, do którego każdy mieszkaniec naszego miasta będzie mógł przyjść i będzie mógł zgłosić pomysł. Będzie to miejsce dialogu, pełne dobrej, twórczej energii. Będzie to również miejsce, w którym organizacje pozarządowe znajdą wsparcie i pomoc – wyjaśnia Olga Zuchora, Fabryka Aktywności Miejskiej, UMŁ.

Fot. Stefan Brajter/UMŁ

Fot. Stefan Brajter/UMŁ

Odnowiony budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W otoczeniu obiektu pojawia się zielony ogólnodostępny skwer dla mieszkańców śródmieścia, stojaki na rowery, ławki i kosze na śmieci.

Historia fabryki

Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez jego ojca, Jana Wagnera. W okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego – spadkobierców twórcy fabryki. Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza do potrzeb handlu i usług – czytamy w komunikacie.

Na terenie dawnej fabryki zachował się niewielki komin z 1881 r. Ma unikatowy, kwadratowy przekrój poprzeczny, rzadko już spotykany. Wyremontowano go w 2004 r. dodając stalowe obejmy, narożniki i daszek.

Na przełomie wieków XIX i XX kominy symbolizowały bogacących się fabrykantów i biedniejących robotników. Jednak tuż po II wojnie światowej dym z komina oznaczał podniesienie się przemysłowej Łodzi ze zniszczeń – informuje UMŁ.

Koszt rewitalizacji to 13, 5 mln zł. Prace prowadzone przez firmę Mosaicon zakończą się jesienią 2021 r.

Przeczytaj także: Dworzec Metropolitalny w Lublinie z dofinansowaniem

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.