• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Odnowiono zabytkowy dworzec w Białymstoku

Opublikowano: 02-10-2020 Źródło: PKP

Zakończyła się przebudowa białostockiego dworca kolejowego. Budynek z II połowy XIX w. odzyskał historyczny blask stając się jednocześnie konstrukcją nowoczesną i komfortową. To największa z inwestycji PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023.


Fot. PKP Fot. PKP
  • Podczas prac przywrócono pierwotny wystrój wnętrza usuwając późniejsze zmiany
  • Pierwotny wygląd zyskały także elewacje
  • Zamontowano panele fotowoltaiczne i energooszczędne oświetlenie

Prace pod nadzorem

Wszystkie prace budowlane wykonywano pod nadzorem konserwatora zabytków. W holu przywrócono pierwotny wystrój wnętrza, nawet zdobienia ścian i sufitów, żeliwne słupy oraz ozdobne posadzki. To nawiązanie do okresu świetności z około 1910 r. Wyburzono postawioną podczas poprzedniej modernizacji antresolę, a także przybudówkę z lat 80. XX wieku. Zamontowano stylowe ławki i nowoczesne oświetlenie.

Fot. PKP Fot. PKP

Także elewacja budynku doczekała się renowacji i powrotu do pierwotnego wyglądu. Zadbano o takie detale architektoniczne, jak boniowanie, pilastry czy gzymsy. Nocna iluminacja podkreśla te walory. Zadaszenia wejść do dworca są podtrzymywane przez żeliwne stylizowane słupy.


Nowoczesne wyposażenie

Odrestaurowany zabytkowy obiekt wyposażono we współczesne rozwiązania dla podróżnych. Osobom niepełnosprawnym pomogą windy, odpowiednie toalety, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy dotykowe z planem dworca, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy system umożliwiający wzmocnienie sygnału dla aparatów słuchowych przy kasach biletowych. Pasażerowie skorzystają z elektronicznych tablic przyjazdów i odjazdów pociągów oraz systemu zapowiedzi głosowych.

Bezpieczeństwo i energooszczędność

Na dworcu zamontowano także systemy bezpieczeństwa – monitoring, kontrolę kontroli dostępu oraz sygnalizację włamania i napadu, a także rozwiązania przeciwpożarowe. Nie zabrakło defibrylatora pomocnego w przypadku zatrzymania akcji serca. Energooszczędne oświetlenie posiada automatykę sterującą, na dachu zamontowano panele fotowoltaiczne i przeprowadzono termomodernizację (docieplenie, stolarka o niskim współczynniku przenikania ciepła). Wszystkie urządzenia są nadzorowane przez system zarządzania budynkiem BMS (ang. Building Management System). Efektem tych prac ma być ograniczenie zużycia energii elektrycznej i wody.

Fot. PKP Fot. PKP

Odświeżone otoczenie

W sąsiedztwie dworca ułożono na nowo nawierzchnię, położono chodniki i przygotowano 100 miejsc parkingowych. Uporządkowano zieleń, nasadzono nowe drzewa i krzewy, zamontowano kosze, stojaki na rowery, stylizowane ławki oraz nowoczesne oświetlenie na przydworcowym placu.

Koszt przebudowy dworca w Białymstoku wyniósł 45,11 mln zł brutto. Inwestycja otrzymała dofinansowanie unijne z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia w wysokości prawie 26,19 mln zł. Projekt przebudowy opracowała pracownia architektoniczna Pas Projekt, a wykonawcą była firma Budimex.

Przeczytaj także: Najlepiej zaprojektowana przestrzeń. Poznański skwer z prestiżową nagrodą

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia