• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dworzec Gdańsk Główny odzyska historyczny charakter

Opublikowano: 29-10-2020 Źródło: PKP

120 lat po otwarciu gdańskiego Dworca Centralnego przyszedł czas na jego renowację i modernizację. Inwestycja PKP S.A. uzyskała dofinansowanie z funduszy unijnych, a jej celem jest przywrócenie dawnego charakteru budynku i dostosowanie go do współczesnych standardów.


Wizualizacja: PKP Wizualizacja: PKP
  • W holu zostaną odtworzone dębowe witryny kasowe i sklepowe
  • Na dachy wrócą kolorowe dachówki z wzorami geometrycznymi
  • Powrócą zrekonstruowane witraże i kartusze w hali głównej

Dawna świetność

Dworzec wybudowano na terenach części wałów obronnych i fosy, na wysokości Starego Miasta. Prace rozpoczęto w 1894 r., a podróżnym udostępniono go 28 października 1900 r. (dwa dni później dokonano oficjalnego otwarcia). Reprezentacyjna część kompleksu dworcowego, główny budynek, nosił miano budynku powitalnego. Gdańsk był wtedy stolicą prowincji Prus Zachodnich, a obiekt obsługiwał przyjeżdżających do miasta pasażerów. Zaprojektowany przez Aleksandra Ruedella, Paula Thoemera i Georga Cuny’ego nawiązywał do architektury gdańskiego renesansu niderlandzkiego.

Podczas budowy zastosowano połączenie czerwonej ceramiki z ozdobnymi detalami architektonicznymi z piaskowca. Wybijająca się ponad budowlę niemal 50-metrowa wieża zegarowa była nie tylko charakterystycznym elementem dworca, ale jednocześnie wieżą ciśnień.


Wewnątrz okienka kasowe, przechowalnię bagażu, budki telefoniczne, urząd telegraficzny, komisariat policji rozmieszczono w wysokiej hali. Znajdowały się tu wspólne poczekalnie dla klas I i II, osobne dla klas III i IV, dodatkowo poczekalnia dla ważnych i bogatych osobistości, a także umywalnie, toalety i bufet.

Dalsze losy

Po odzyskaniu niepodległości, podczas 20-lecia międzywojennego dworcem zarządzała PKP. II wojna światowa doprowadziła do zniszczeń wojennych, część kompleksu została spalona. W latach 1947–1950 prowadzono odbudowę według projektu architekta Kamila Lisowskiego, który nie uwzględniał odtworzenia spadzistych dachów nad północnym skrzydłem.

W kolejnych latach pojawiały się różne koncepcje przebudowy obiektu, wnętrze niszczało lub było upiększane, jednak wszystkie te zabiegi nie miały związków z pierwotnym projektem.

Powrót do przeszłości

Trwająca modernizacja ma przywrócić zabytkowi dawny blask, a prace są prowadzone we współpracy z wojewódzkim konserwatorem zabytków.

Przebudowa dworca Gdańsk Główny to największa inwestycja w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. Bardzo zależy nam na tym, aby temu wyjątkowemu obiektowi przywrócić jego historyczny charakter i połączyć go z funkcjonalnością dla wszystkich grup podróżnych. Taka synergia tradycji z nowoczesnością na pewno spodoba się wszystkim osobom korzystającym z dworca – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP.

Gdańsk Główny w 1899 roku. Materiał z Fotopolska.eu Gdańsk Główny w 1899 roku. Materiał z Fotopolska.eu

Prace renowacyjne

Renowacja obejmuje budynek główny dworca i jego najbliższe otoczenie, w tym elewację 50-metrowej wieży oraz część tunelu podziemnego. Trwa wymiana pokryć dachowych, pojawiają się już na nich odtworzone geometryczne wzory z kolorowych dachówek i rzeźbiarskie detale dekarskie. Historyczny wygląd odzyska także stolarka okienna. Do holu powrócą dębowe witryny kasowe i sklepowe, a nowoczesne oświetlenie będzie wzorowane na historycznym. Zostaną też zrekonstruowane witraże w wielkopowierzchniowych naświetlach hali głównej oraz kartusze pomorskich miast.

Nowy będzie pion komunikacyjny z poziomu 0 do poziomu -1 prowadzący do toalet i poczekalni, zaplanowano budowę przeszklonej kopuły doświetlającej.

Przebudowa dworca Gdańsk Główny jest dofinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Ambasada RP w Berlinie będzie miała nową siedzibę

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia