• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najlepiej zaprojektowana przestrzeń. Poznański skwer z prestiżową nagrodą

Opublikowano: 17-09-2020 Źródło: pawelgrobelny.com, poliszdesign.pl, dna.paris, portalsamorzadowy.pl

Skwer na Chwaliszewie w Poznaniu autorstwa Pawła Grobelnego został nagrodzony podczas paryskiego konkursu „DNA Paris Design Award 2020”, za jedną z najlepiej na świecie zaprojektowanych przestrzeni publicznych.


Fot. pawelgrobelny.com Fot. pawelgrobelny.com

Wcześniej ten sam projekt otrzymał główną nagrodę jury „Polska Architektura XXL” w kategorii „Przestrzeń Publiczna”, a w 2019 r. twórca skweru znalazł się w gronie pięciu laureatów nagrodzonych za najlepiej zaprojektowane przestrzenie publiczne w duchu zrównoważonego rozwoju.

Fot. pawelgrobelny.com Fot. pawelgrobelny.com

Skwer powstawał w latach 2014–2018. Znajduje się przy ul. Czartoria 2 w pobliżu parku Stare Koryto Warty w ramach rewitalizacji historycznej poznańskiej dzielnicy Chwaliszewo. Jego centralnym punktem jest okrąg wykonany z cortenu i drewna bangkirai. Jak stwierdza sam autor: jest to przykład otwartej formy mebla miejskiego – nie do końca określonej, pozostawiającej różne możliwości użytkowania przez samych mieszkańców i turystów. Przecięcie okręgu było niezbędne dla zachowania komunikacji między budynkami, a jednocześnie w tym miejscu pełni ono funkcję tradycyjnej ławki miejskiej. Z kolei platforma umożliwia leżenie, organizowanie pikników – traktowanie tego miejsca jak przydomowego tarasu, ale w przestrzeni publicznej.

Fot. pawelgrobelny.com Fot. pawelgrobelny.com

Paweł Grobelny projektuje przestrzenie publiczne w wielu miejscach na świecie. Jego dokonania znajdują się w największym parku w Szanghaju, w ogrodzie Albertine przy Bibliotece Królewskiej w Brukseli, ogrodzie Muzeum Sztuk Stosowanych w Budapeszcie, przed siedzibą Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Stworzył też meble miejskie dla biurowej paryskiej dzielnicy La Defense.

Fot. pawelgrobelny.com Fot. pawelgrobelny.com

Przeczytaj także: Rozpoczyna się budowa Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia