Mieszkając w domu jednorodzinnym sami musimy się zatroszczyć o zakup i montaż skrzynki na listy – coraz więcej osób ma świadomość, że jest to nasz obowiązek, a brak skrzynki może nas narazić na kary finansowe. Co jednak, gdy kupiliśmy lub wynajmujemy mieszkanie w budynku wielorodzinnym – kamienicy, bloku czy apartamentowcu? Jak kwestia skrzynki pocztowej jest rozwiązana w takich miejscach?

Skrzynka lokatorska to nie obowiązek lokatora

Warto pamiętać, że za dostarczenie skrzynek lokatorskich i ich prawidłowy montaż w budynku wielorodzinnym odpowiada deweloper, administrator lub zarządca – lokatorzy czy właściciele poszczególnych mieszkań nie muszą się przejmować tą kwestią. W razie braku skrzynki to nie oni również zostaną obciążeni karą.

Jeśli więc wprowadziliśmy się do budynku wielorodzinnego a nasze mieszkanie nie posiada przyporządkowanej skrzynki pocztowej (lub też w budynku nie ma skrzynek w ogóle), należy jak najszybciej zgłosić to w administracji. Również dla naszej własnej wygody – nie posiadając euroskrzynki nigdy nie mamy pewności, czy nie ominęła nas jakaś ważna przesyłka (lub czy nie trafiła w niepowołane ręce).

Rozmiar i montaż też mają znaczenie

Osoba odpowiedzialna za montaż skrzynek lokatorskich w budynkach wielorodzinnych musi też zadbać o ich odpowiednie wymiary. Pocztowe skrzynki lokatorskie muszą spełniać standardy zgodne z Rozporządzeniem Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie oddawczych skrzynek pocztowych, a więc m.in. muszą umożliwiać umieszczenie w nich przesyłek listowych o wymiarach 229 mm x 324 mm. Istotny jest rozmiar otworu wrzutowego (nie mniej niż 30 mm wysokości i szerokość nie mniejsza niż 230 mm / 325 mm, zależnie od rodzaju skrzynki) oraz jego konstrukcja, która uniemożliwi osobom niepożądanym dostęp do zawartości skrytek. Dodatkowo skrzynki muszą być odpowiednio oznaczone oraz zamykane na przyporządkowane tylko do nich klucze, co zapewni dostęp do zawartości skrzynki wyłącznie adresatowi korespondencji.

To samo rozporządzenie reguluje też kwestie montażu skrzynek lokatorskich – muszą być one dostępne dla pracowników operatora pocztowego, ale też dla wszystkich mieszkańców budynku. Skrzynki powinny być więc zamontowane w ogólnodostępnej części budynku, np. na korytarzu.

Skrzynki odbiorcze lokatorskie powinny być przytwierdzone do ściany w sposób trwały, uniemożliwiający ich łatwy demontaż lub uszkodzenie. Górna krawędź modułu powinna znajdować się nie wyżej niż 160 cm od podłoża, a dolna - nie niżej niż 70 cm. Istotne jest też to, by do swoich skrzynek mieli dostęp wszyscy mieszkańcy, również niepełnosprawni ruchowo, a więc skrytki położone najniżej w ramach modułu powinny być przydzielone osobom poruszającym się na wózku.