Jak dbać o łańcuch tnący w pilarce?

Jeżeli dopiero rozpoczęliśmy swoją przygodę z pilarką, powinniśmy zastosować się do kilku wskazówek, które umożliwią zachowanie łańcucha tnącego w doskonałym stanie jak najdłużej. Dbanie o niego pozwoli nam spowolnić proces tępienia, dzięki czemu nie będziemy musieli wymieniać go tak często. Pozwala to zaoszczędzić nawet do kilkuset złotych rocznie.

Korzystając z nowego łańcucha tnącego w pilarce warto pamiętać o:

  • dokładnym pokryciu olejem całego łańcucha tnącego przed pierwszym użyciem. Warto zanurzyć go w oleju na kilka godzin, aby zaabsorbował on jego odpowiednią ilość, co wpłynie korzystnie na żywotność całego układu tnącego w urządzeniu;
  • warto zwracać uwagę na stopień zużycia zębatki napędowej. Jeżeli założymy nowy łańcuch na wysłużony element, może to niekorzystnie wpływać na jego pracę. Zębatki napędowe wymagają regularnej zmiany, najlepiej robić to co trzy okresy użycia łańcucha tnącego. Warto zaopatrzyć się w komplet części zamiennych do pilarki, aby uniknąć sytuacji, w której nam ich zabraknie;
  • przed rozpoczęciem prac koło drewna pilarką z nowym łańcuchem tnącym, warto uruchomić ją na kilka minut, aby olej pokrył wszystkie elementy mechanizmu;
  • tnąc drewno, należy sprawdzać okresowo napięcie łańcucha tnącego, a także regulować go w zależności od potrzeb po zakończeniu pracy.

Kontroluj napięcie łańcucha tnącego

Jest to jeden z ważniejszych elementów w prawidłowym funkcjonowaniu piły spalinowej. Wiele awarii urządzeń tego typu, jest spowodowanych nieprawidłowym napięciem łańcucha tnącego. Z tego względu może dojść do zerwania się łańcucha lub jego wciągnięcia w układ tnący.

Regulując napięcie łańcucha tnącego do pił, należy zwracać uwagę na to, aby jego ogniwa nie wychodziły poza rowek prowadnicy.

Pamiętaj o smarowaniu układu tnącego

Należy pamiętać o konserwacji układu tnącego piły łańcuchowej oraz regularnym kontrolowaniu poziomu naoliwienia, aby zapewnić mu odpowiednie warunki pracy. W trakcie pracy urządzenia należy dostarczać odpowiednią ilość oleju do smarowania łańcucha. Bez tego możemy zwiększyć znacznie tarcie pomiędzy elementami, co może doprowadzić do wielu awarii sprzętu.

Powinieneś uzupełniać zbiornik z olejem za każdym razem, kiedy napełniasz pojemnik z benzyną. Dodatkowo warto zwracać uwagę na jakość oleju do smarowania łańcucha, a także jego świeżość. Aby zapewnić prawidłowe rozprowadzanie się oleju po częściach układu tnącego, należy regularnie sprawdzać jego czystość, usuwając nagromadzony brud oraz pył.

Sprawdź wysokość ogranicznika głębokości

Ogranicznik głębokości łańcucha tnącego odgrywa kluczową rolę w całym funkcjonowaniu urządzenia. Pozwala on kontrolować wydajność urządzenia, a także dba o bezpieczeństwo w czasie pracy. Z tego względu jego wysokość oraz kształt powinny być cyklicznie regulowane. Zła regulacja tego elementu może powodować zwiększoną produkcję pyłów, które niekorzystnie wpływają na nasz układ oddechowy. Aby wyregulować ogranicznik głębokości należy przymierzyć element do szlifowania ograniczników i pilnika płaskiego.

Jak ostrzyć łańcuch tnący?

Jedną z najważniejszych kwestii decydujących o wydajności pracy urządzenia jest odpowiednia ostrość łańcucha tnącego. Używanie stępionego łańcucha wydłuży znacząco czas pracy przy drewnie, co niekorzystnie wpłynie na żywotność układu tnącego

Łańcuch tnący należy ostrzyć okrągłym pilnikiem o odpowiedniej średnicy. Możemy to robić za pomocą kompletnego zestawu do ostrzenia lub oddać łańcuch w ręce specjalistów. Każdy łańcuch tnący może być wielokrotnie ostrzony. Możemy wykonywać ten zabieg aż do widocznego zużycia górnej powierzchni zęba tnącego.

Jak przedłużyć żywotność łańcucha tnącego – podsumowanie

Jak widzisz, możemy skutecznie przedłużyć żywotność łańcucha tnącego w naszym urządzeniu. Pozwoli to zachować całe urządzenie w dobrym stanie technicznym, aby prace konserwacyjne nie były wymagane tak często. Warto dbać o prawidłowe działanie układu tnącego, gdyż wpływa to znacząco na nasz komfort pracy i pozwala zaoszczędzić dużo czasu oraz pieniędzy.