• Urządzenia dworca Dworzec Siemiatycze są zautomatyzowane
  • Budynek dostosowano do współczesnych standardów
  • W 2021 r. w woj. podlaskim zostaną otwarte trzy kolejne dworce

Gruntowna renowacja

Renowacji poddano elewację budynku wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznymi, takimi jak gzymsy czy pilastry. Z okien dworca usunięto kraty, ponadto wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Podczas robót przeprowadzono także szereg innych prac budowlanych: wykonano izolację przeciwwilgociową fundamentów, wyburzono ścianki działowe, wzmocniono stropy pomiędzy kondygnacjami, wymieniono więźbę dachową oraz poszycie dachu. Wyburzono dawny szalet znajdujący się w pobliżu budynku dworcu.


Odnowione wnętrze

Przestrzeń obsługi podróżnych przeszła metamorfozę. We wnętrzu budynku podróżni mogą skorzystać z holu, który jednocześnie jest poczekalnią. Wyposażono go w nowe ławki z podłokietnikami, kosze, plansze z rozkładami jazdy pociągów, nowoczesne oświetlenie oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także system informacji głosowych dostosowujący głośność do tła otoczenia. W budynku po przebudowie znalazły się również toalety ogólnodostępne, w tym te przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami.

Kolejna inwestycja

Dworzec w Siemiatyczach to czwarta inwestycja w woj. podlaskim, którą zakończyliśmy w tym roku po Białymstoku, Bielsku Podlaskim i Czeremsze w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016–2023. 2021 r. zapowiada się równie udanie, gdyż planujemy w nim udostępnić kolejne trzy przebudowane dworce w tym regionie – budynki stacyjne w Jabłoni Kościelnej, Szepietowie i Kuźnicy Białostockiej – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Oznaczenia w alfabecie Braille’a, tablice dotykowe z planem dworca oraz ścieżki prowadzące w budynku dworca i w jego bezpośrednim otoczeniu ułatwią przemieszczanie się osobom niewidomym i niedowidzącym. W obiekcie zamontowano pochylnię o łagodnie wyprofilowanym nachyleniu ułatwiającą osobom na wózkach dostęp do budynku z poziomu placu przed dworcem. Zamontowano też systemy monitoringu, zabezpieczeń przed włamaniami i napadami oraz kontroli dostępu.

Dworcowa automatyka

Dworcowy budynek doczekał się instalacji automatyki sterującej i energooszczędnego oświetlenia. Ocieplenie oraz stolarka okienna i drzwiowa o niskim współczynniku przenikalności ciepła pozwolą ograniczyć straty ciepła. Systemy i urządzenia są kontrolowane przez system BMS (Building Management System), który ma przynieść oszczędności zużycia energii elektrycznej i wody.

Metamorfoza otoczenia

Przebudowano też bezpośrednie otoczenie dworca. Pojawiły się nowe nawierzchnie chodników i dróg, 19 miejsc parkingowych (w tym po dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi), zmieniono organizację ruchu. W sąsiedztwie budynku zamontowano elementy małej architektury (kosze, ławki, stylizowane na historyczne lampy) oraz uporządkowano zieleń. W pobliżu dworca od podstaw wybudowano wiatę rowerową ze stojakami dla jednośladów.

Przebudowa dworca w Siemiatyczach była współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Jej łączny koszt to prawie 9,5 mln zł brutto. Wykonawcą prac budowlanych było konsorcjum firm SKB Budownictwo sp. z o.o. oraz SKB SA.

Przeczytaj także: Katowice: stadion miejski największą miejską inwestycją sportową