W trakcie przebudowy dworca kolejowego w Węglińcu w ramach realizowanego przez PKP SA Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w przebudowę peronów stacji Węgliniec 5,5 mln zł netto ze środków budżetowych.
Fot. PKP PLK
- Perony na stacji będą wyższe
- Prace uwzględniają wymagania konserwatora zabytków
- Zabytkowe budynki dworca odzyskają dawny charakter
Perony nr 1 i nr 3 po przebudowie będą wyższe, co ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie. Z kolei na peronach nr 2 i nr 4 zostaną wykonane zejścia, a peron nr 6 po odnowieniu otrzyma dojście do z peronu nr 3.
Stacja przygotowana na instalacje
Stacja będzie przygotowana do montażu systemu informacji pasażerskiej, pojawi się też kanalizacja dla przyszłej instalacji systemu i monitoringu. Zainstalowane oświetlenie podniesie poziom bezpieczeństwo w sąsiedztwie stacji. Odnowiona zostanie kładka nad torami prowadząca do budynku dworca. Otrzyma też oświetlenie. Przebudowę uzupełni pochylnia z kładki na teren ul. Kolejowej.
Fot. PKP PLK
W styczniu PKP PLK podpisały umowę dla zadania „Przebudowa stacji Węgliniec” w ramach projektu „Przebudowa infrastruktury obsługi podróżnych na stacjach i przystankach”.
Historyczne obiekty
Ze względu na bliskość historycznych obiektów, zabytkowych budynków dworca i wiat peronowych prace będą prowadzone z uwzględnieniem wymagania konserwatora zabytków.
Sąsiedztwo historycznych obiektów, budynków dworca i wiat peronowych, wymaga by prace uwzględniały wymagania konserwatora zabytków. Rozpoczęcie robót zaplanowano na II kwartał 2021 r. Wcześniej zostanie opracowany projekt. Inwestycja zostanie zrealizowana do końca tego roku.
Fot. PKP PLK
Dworzec w rejestrze zabytków
Sama przebudowa zabytkowego dworca w Węglińcu realizowana w ramach programu PKP, będzie jednym z bardziej złożonych zadań. Obiekt tzw. Nowego Dworca powstał w 1865 r. i jest wpisany do rejestru zabytków. -Renowację przejdzie ceglana elewacja dworca wraz z bogatym detalem architektonicznym, która zostanie podkreślona przez nocną iluminację. Przy ścianach elewacji restauracji będą poddane wiaty peronowe oparte na odtwarzanych na wzór historycznych kolumnach. Ciekawostką jest przywrócenie zegarów tarczowych na elewacjach od strony torów. Wśród innych prac mających na celu przywrócenie dawnego wyglądu dworca warto wyróżnić odtworzenie na wzór historycznej stolarki okiennej i drzwiowej. Projekt przebudowy zakłada również wykonanie izolacji przeciwwilgociowych, ocieplenie budynku od wewnątrz, wymianę stropów, a także wzmocnienie konstrukcji zadaszenia i wymianę poszycia dachowego – informuje PKP. Obiekt będą ogrzewać pompy ciepła.
Wizualizacja: PKP
Kino na dworcu
W części dawnych poczekalni znajdzie się kameralna sala kinowa i przestrzeń wystawiennicza. To inicjatywa lokalnego samorządu.
Przebudowany zostanie też Stary Dworzec z 1846 r., stylizowany na zamek obronny z dwoma symetrycznymi wieżami mierzącymi po 18,6 m. Koszt tych działań to 32 mln zł netto.
Przeczytaj także: Łódzkie: modernizacja poprawi przewóz towarów ze Śląska do portów
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.