W woj. łódzkim trwa modernizacja linii kolejowej łączącej Śląsk z portami Trójmiasta. Przebudowa szlaku Rusiec Łódzki–Zduńska Wola Karsznice ma usprawnić przewozy towarowe i poprawić jakość przejazdów pasażerskich. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) będzie kosztować 580 mln zł. Część nakładów pokryje dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Załadunek zużytego tłucznia. Fot. PKP PLK
- Po modernizacji pociągi pasażerskie osiągną prędkość do 140 km/godz. a towarowe do 120 km/godz.
- Na przebudowywanym odcinku zostanie wymienionych 20 km torów
- Przebudowane zostaną mosty nad Widawką i Grabią
Usuwanie starej infrastruktury
Aktualnie prace są prowadzone między stacjami Rusiec Łódzki i Kozuby. Roboty obejmują też tory i rozjazdy na stacji Chociw Łaski. Po usunięciu starych i zużytych elementów linii kolejowej zostaną położone nowe tory i rozpięta sieć trakcyjna. Do usuwania szyn i podkładów wykorzystuje się ciężki sprzęt, a wyspecjalizowany pociąg demontuje wyeksploatowaną trakcję. Trwa też montaż fundamentów pod nowe słupy dla sieci zasilania pociągów. Działania prowadzone są na jednym torze, drugim jeżdżą pociągi.
Nowe możliwości dla pociągów
Po przebudowie torów, rozjazdów i instalacji nowych urządzeń zabezpieczających pociągi pasażerskie osiągną prędkość do 140 km/godz., a towarowe do 120 km/godz. Wzrośnie przepustowość trasy, czyli zwiększy się liczba kursów pasażerskich i przewozów towarowych.
Demontaż sieci. Fot. PKP PLK
Wymiana torów i trakcji
Na odcinku Rusiec Łódzki–Zduńska Wola Karsznice dojdzie do wymiany 20 km torów, sieci trakcyjnej oraz 62 rozjazdów. W planach jest też przebudowa 10 obiektów inżynieryjnych, w tym mostów nad Widawką i Grabią. Po modernizacji 17 przejazdów zwiększy się bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego. W Zduńskiej Woli Karsznicach powstanie nowoczesne Lokalne Centrum Sterowania.
Unowocześnianie peronów
Na stacjach Chociw Łaski, Kozuby, Zduńska Wola Karsznice Południowe, Zduńska Wola Karsznice oraz przystanku Siedlce Łaskie zostaną przebudowane perony, dostosowane do współczesnych standardów, jak ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. Na stacji Chociw Łaski i przystanku Siedlce Łaskie trwa rozbiórka peronów. Po jej zakończeniu podłoże zostanie umocnione, będą też zamontowane kable. Wiosną ruszy budowa nowych peronów. Dodatkowo w Chociwiu Łaski powstanie kładka nad torami z windami.
Zdemontowany tor. Fot. PKP PLK
Koniec w I kwartale 2023 r.
Umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót na linii kolejowej nr 131 (odcinek Rusiec Łódzki–Zduńska Wola Karsznice) w ramach projektu „Prace na linii kolejowej C-E 65 na odcinku Chorzów Batory–Tarnowskie Góry–Karsznice–Inowrocław–Bydgoszcz–Maksymilianowo” podpisano we wrześniu 2019 r. 85% finansowania zapewniają środki unijne (całkowita wartość to 580 mln zł). Roboty mają zakończyć się w I kwartale 2023 r.
Modernizacja Magistrali Węglowej
Magistrala Węglowa, czyli linia łącząca Śląsk z polskimi portami morskimi prowadzona jest także na 14-kilometrowym szlaku od miejscowości Kalina do stacji Herby Nowe i Wręczyca oraz na 11-kilometrowym odcinku Miedźno–Działoszyn. Trwa też przebudowa łącznicy 704 Herby Stare–Herby Nowe. Koszt tych zadań przekracza 1,2 mld zł. Podróżni korzystający ze stacji Herby Nowe, Chorzew Siemkowice i Rusiec Łódzki zyskają nowoczesne perony. W planach jest też odbudowa takich budowli na stacjach Działoszyn i Kłobuck.
Palowanie, budowa słupów sieci trakcyjnej. Fot. PKP PLK
Dalsze plany
PKP PLK zamówił też dokumentację projektową dla przebudowy kolejnych odcinków linii nr 131: Zduńska Wola Karsznice–Dąbie nad Nerem (LCS Zduńska Wola Karsznice), Dąbie nad Nerem–Złotniki Kujawskie (LCS Inowrocław), Twarda Góra–Tczew (LCS Tczew).
Przeczytaj także: Do lotniska Katowice-Pyrzowice dojedziemy pociągiem. Roboty ruszyły
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.