• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Koleje elektryfikują 70 km linii między Rzeszowem a Ocicami

Opublikowano: 20-01-2021 Źródło: PKP PLK
Autor Wojciech Kwinta
Wojciech Kwinta
inzynieria.com

Zakończyło się wywieszanie sieci trakcyjnej na linii kolejowej Ocice–Rzeszów. Długość instalacji wynosi 70 km. W ten sposób zakończono istotny etap elektryfikacji trasy obsługującej przejazdy dalekobieżne i regionalne. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. (PKP PLK) o wartości 76 mln zł jest realizowana ze środków budżetowych.


Fot. PKP PLK Fot. PKP PLK
  • Na 70 km elektryfikowanej linii postawiono 1300 stalowych słupów
  • Trwa budowa dwóch podstacji trakcyjnych. Trzy inne już są gotowe
  • Roboty zakończą się w połowie 2021 r.

Elektryfikacja linii

Przed montażem sieci trakcyjnej na szlaku postawiono 1300 stalowych słupów i inne elementy niezbędne do jej funkcjonowania. Kolejny etap to przygotowanie sieci do załączenia napięcia. Pracy są prowadzone nocami, by nie zakłócać rozkładowych kursów pociągów. Trwa też instalowanie zabezpieczeń przeciwporażeniowych na wiaduktach drogowych oraz ustawianie tablic informacyjnych wymaganych na liniach zelektryfikowanych.


Budowa podstacji

Energia elektryczna zasilająca sieć trakcyjną popłynie z pięciu podstacji trakcyjnych. Trzy wybudowano jeszcze w 2020 r. w Chmielowie, Nowej Dębie i Cmolasie. Dwa pozostałe obiekty powstają w Widełce i w Rzeszowie.

Koniec z wymianą lokomotyw

Zelektryfikowany szlak usprawni podróże pasażerskie w połączeniach między Rzeszowem a Warszawą przez Sandomierz, Skarżysko-Kamienną i Radom oraz przez Tarnobrzeg, Stalową Wolę i Lublin. Przejazdy będą trwały krócej – nie będzie już potrzebna wymiana lokomotyw ze spalinowych na elektryczne. Transport będzie bardziej przyjazny środowisku, poszerzy się też oferta podróży Podmiejską Koleją Aglomeracyjną.

Fot. PKP Energetyka

Fot. PKP Energetyka

Zakończenie prac w połowie roku

Elektryfikacja podkarpackiej linii to zadanie „Prace na linii nr 71 Ocice–Rzeszów”. Zakończenie robót przewidziano na połowę 2021 r. Po otrzymaniu certyfikatów i zezwoleń na tory wjadą lokomotywy elektryczne, a pasażerowie będą podróżować zgodnie z rozkładem jazdy 2021/2022.

Nowa mijanka zwiększy przepustowość

W trakcie prace między Rzeszowem a Ocicami wybudowano też mijankę w Majdanie Królewskim. Dzięki temu zwiększy się przepustowość trasy. Na stacji pojawił się nowy peron. Jeszcze w 2016 r. wybudowano nowy przystanek w Chmielowie i wydłużono peron w Głogowie Małopolskim.

Szlaki już zelektryfikowane

Od grudnia 2020 r. podróżni korzystają ze zelektryfikowanej linii Lublin–Stalowa Wola. Wcześniej, w 2019 r. oddano do użytku zelektryfikowany odcinek Węgliniec–Zgorzelec na międzynarodowej linii E 30. Elektryfikacja linii zwiększa możliwości przejazdów pasażerskich i towarowych.

Przeczytaj także: Otwarto dwa mosty na linii między Opolem a Kędzierzynem-Koźlem [zdjęcia]

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe