Cięcie laserem – zasada działania

Laserowe cięcie blach to jeden ze sposobów obróbki materiału, w trakcie której wykorzystuje się precyzyjnie skupioną w jednym punkcie wiązkę laserową. Dotknięcie przez promień laserowy powierzchni materiału sprawia, że na blachę przenoszona jest spora część energii. W ten sposób wykonuje się bardzo precyzyjne cięcia. To z kolei pozwala na znaczne ograniczenie błędów, znacznie mniejsze są także straty materiału. Procesy odbywają się szybciej, są powtarzalne. W efekcie klienci ponoszą niższe koszty niż przy wykorzystaniu bardziej tradycyjnych metod obróbki. Dla wyniku i jakości procesu ogromne znaczenie ma oczywiście jakość wykorzystanej wiązki laserowej. Z tego powodu zawsze warto korzystać ze sprawdzonych wykonawców, takich jak Fabryka 4x4.

Sposoby cięcia laserem

Cięcie laserem może być wykonywane na kilka różnych sposobów. Wiele zależy tutaj od samego materiału, jego jakości, rodzaju elementu, jaki chce się finalnie uzyskać. Do najważniejszych sposobów cięcia laserem należą: odparowanie, wypalanie, topnienie z wydmuchiwaniem, tworzenie pęknięć. Cięcie blach i metali może być natomiast przeprowadzone na jeden z poniższych sposobów:

  • przez cięcie reaktywne z wykorzystaniem tlenu lub mieszanki tle oraz argonu; sposób ten jest wyjątkowo wydajny;
  • przez cięcie z użyciem pęknięć – w materiale tworzy się przerwy przez wykorzystanie wiązek laserowych doprowadzających materiał do bardzo wysokiej temperatury; metody tej nie stosuje się w materiałach cieńszych niż 1 mm;
  • przez cięcie w stanie ciekłym – stosowane przede wszystkim przy metalach wysokich stopów.

Optymalizacja procesu cięcia laserem

Wycinanie laserowe umożliwia wyjątkowo dokładną, precyzyjną i powtarzalną obróbkę bardzo różnych metali. Szczególnie chętnie wykorzystuje się ją do obróbki blach, ale nie tylko. Optymalizacja procesu w dużej mierze zależy od jakości wiązki laserowej oraz dostosowaniu sposobu cięcia laserem do konkretnego materiału i projektu. Dobrze dobrane rozwiązania pozwalają wygenerować bardzo konkretne oszczędności w realizacji procesu, Przede wszystko wycinanie laserem pozwala tworzyć skomplikowane wzory. Dokładne ich odwzorowanie, gładkie krawędzie materiału (bez strzępień), minimalizacja błędów i maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni – wszystko to sprawia, że wycinanie laserowe przyczynia się do optymalizacji procesu, a tym samym wyraźnych oszczędności.