Przetarg na budowę siedziby Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon rozstrzygnięto jeszcze w grudniu 2020 r. 2 lutego 2021 r. małopolski samorząd podpisał umowę z generalnym wykonawcą siedziby. Koszty budowy finansowanej ze środków unijnych i wojewódzkiego budżetu wynoszą 242 mln zł.
Wizualizacja: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o.
- W Cogiteonie powstanie park o powierzchni 2 ha
- Na dachu zaplanowano ogród z roślinami z różnych regionów świata
- Projekt wybrano w międzynarodowym konkursie architektonicznym
11 oferentów
Na ogłoszony 2 lipca 2020 r. przetarg (postępowanie zakończono 21 września) wpłynęło 11 ofert. Za najkorzystniejszą uznano propozycję spółki Hochtief Polska. Generalny wykonawca ma, od podpisana umowy, 25 miesięcy na ukończenie inwestycji. Cogiteon będzie gotowy w I kwartale 2023 r.
Popularyzacja nauki
Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon będzie największym obiektem służącym popularyzacji nauki w Małopolsce przeznaczonym dla młodego pokolenia. W postępowaniu przetargowym wyłoniliśmy wykonawcę, teraz po podpisaniu umowy czekamy na wbicie pierwszej łopaty. Liczymy, że to niezwykle ważne przedsięwzięcie zostanie zrealizowane w ustalonym terminie i będzie służyć dzieciom i młodzieży z całego regionu – mówi marszałek Witold Kozłowski.
Wystawa, laboratoria, ogród i park
W budynku zaplanowano stałą wystawę o człowieku z ponad setką interaktywnych eksponatów. Będzie tam także laboratoriów i pracowni, akademia dziecięca i powierzchnie konferencyjne. Zostanie założony pierwszy w Krakowie spacerowy ogród z roślinami imitującymi krajobrazy różnych zakątków świata na dachu obiektu. Towarzyszyć mu będzie park o powierzchni 2 ha z 296 drzewami, 465 krzewami i eksponatami plenerowymi.
Wizualizacja: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o.
Zwycięski projekt
Projekt Cogiteonu przygotowała pracownia Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, która w lutym 2018 r. wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny. Dokumentację tworzono za pomocą modelowania 3D w technologii BIM.
Małopolskie Centrum Nauki, położone przy al. Bora-Komorowskiego, będzie zespołem czterech brył połączonych wspólną elewacją i podziemiem z parkingiem i stacją ładowania pojazdów elektrycznych.
Wizualizacja: Heinle, Wischer und Partner Architekci sp. z o.o.
Trójkątny, opływowy kształt poszczególnych brył nie tylko nawiązuje do lotniczych tradycji miejsca w którym powstaje centrum, ale pozwoli też na swobodny przepływ powietrza. Obiekt będzie wyposażony w pompy ciepła i nowoczesny system sterowania instalacjami. To nie jedyne proekologiczne rozwiązania. W parku i ogrodzie będą m.in. domki, karmniki i poidełka dla ptaków i owadów – czytamy w komunikacie.
W końcówce ubiegłego roku ogłoszono sześć przetargów na wykonanie, dostawę oraz montaż eksponatów i scenografii wystawy stałej.
Wysokie koszty
Budowa Cogiteonu to niezwykle znaczące przedsięwzięcie także pod względem finansowym. Całkowita wartość inwestycji to 242 mln zł z czego 167 mln pochodzi ze środków Unii Europejskiej, 29,5 mln z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, a 45 mln stanową wydatki niekwalifikowane – komentuje wicemarszałek Łukasz Smółka.
Cogiteon w internecie
Centrum, choć na budynek musi poczekać, już działa: na stronie internetowej znajduje się naukowy blog, są filmy zachęcające do domowych eksperymentów. Część z nich zawiera audiodeskrypcję dla osób niewidomych oraz tłumaczenie na język migowy. Pokazy na żywo będą organizowane po opanowaniu pandemii, gdy dzieci i młodzież wrócą do szkół.
Przeczytaj także: Nowe perony na zabytkowej stacji Węgliniec
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.