Dochodzenie roszczeń w rzeczywistości covidowej stanowi dla przedsiębiorstw spore wyzwanie. Czy ustawy ochronne pomogły firmom funkcjonować w dobie pandemii, czy przeszkodziły? Jakimi instrumentami prawnymi mogą posługiwać się inwestorzy i wykonawcy? Jak rozpatrywać termin „siła wyższa” w kontekście dynamicznych zmian w kwestii obostrzeń i ograniczeń wprowadzanych przez rząd?
Na te i wiele innych pytań w tym obszarze tematycznym odpowiedzą paneliści VII Ogólnopolskiej Konferencji Stowarzyszenia Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR) oraz Sądu Arbitrażowego przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SA SIDiR) pn. „Roszczenia związane z COVID-19 w budownictwie. Strategie i sposoby dochodzenia roszczeń w rzeczywistości covidowej”. Wydarzenie odbędzie się online w dniach 10–11 marca br.
Konferencja podzielona została na sześć paneli tematycznych. Pierwszego dnia paneliści rozmawiać będą na temat instrumentów prawnych w rękach zamawiających i wykonawców, zastanawiając się, czy covidowe ustawy ochronne są dobrodziejstwem, czy przekleństwem stron procesu inwestycyjnego. W tej części spotkania dyskutować będą radcowie prawni Jacek Bendykowski (Misiewicz Mosek i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych), prof. Przemysław Drapała (wiceprezes Sądu Arbitrażowego przy SIDiR, Kancelaria JDP), Łukasz Kosmala (AdCasum Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych Dębska, Kosmala, Paczkowski i Partnerzy sp. p.), Łukasz Mróz (Kancelaria Radcy Prawnego Łukasz Mróz) oraz adwokat Piotr Mazuro (Mazurkiewicz, Cieszyński, Mazuro i Wspólnicy Adwokaci i Radcowie Prawni sp.k.).
W drugim panelu o prawnych i kontraktowych aspektach realizacji inwestycji w budownictwie mówić będą: Tomasz Skoczyński, radca prawny ze Skoczyński, Kolańczyk i Partnerzy Kancelaria Radców Prawnych, prezes Sądu Arbitrażowego przy SIDiR; Tomasz Darowski, radca prawny z Domański, Zakrzewski, Palinka sp.k.; Krzysztof Kowalczyk, radca prawny z BSJP, członek SIDiR; Paweł Sawczuk, radca prawny w Enea Wytwarzanie sp. z o.o., a także Paweł Zejer, inżynier konsultant w INAB sp. z o.o., członek SIDiR. Paneliści zwrócą uwagę m.in. na problem opóźnień na budowie i spróbują odnaleźć odpowiedź na pytanie, w jakich sytuacjach są one spowodowane tzw. siłą wyższą, a w jakich rządowymi decyzjami o ograniczeniach.
W kolejnych czterech panelach zaproszeni goście porozmawiają m.in. o metodach dokumentowania i dowodzenia wpływu COVID-19 na roszczenia związane z dodatkowym kosztem i przedłużeniem czasu na ukończenie, wykorzystywaniu przez wykonawców pandemii do ukrycia swoich opóźnień w realizacji inwestycji, mediacjach w inwestycjach budowlanych oraz sposobach postępowania zamawiającego z roszczeniami wykonawców.
W programie wydarzenia znalazł się także wykład psychologa Miłosza Brzezińskiego na temat narzędzi motywacji w pracy w budownictwie, a także podsumowanie konkursu „Drakon Inwestycji Budowlanych” i wręczenie nagrody specjalnej zarządu SIDiR w Krajowym Konkursie dla Młodych Profesjonalistów.
Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.