• Ul. Marszałkowska ma stać się aleją godną Nowego Centrum Warszawy
  • Projektant będzie miał rok na przygotowanie dokumentacji
  • Przebudowa rozpocznie się w 2022 r.

Nowe Centrum Warszawy – są pierwsze efekty

Nowe Centrum Warszawy to program, którego celem jest przekształcenie ścisłego śródmieścia Warszawy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Pierwsze efekty tych prac już widać. Przebudowę przeszła al. Jana Pawła II, gdzie pojawiły się nowe, równe chodniki, droga dla rowerów i szpalery drzew. Piesi zyskali też naziemne przejścia dla pieszych na rondzie Czterdziestolatka. Rozpoczęła się przebudowa tzw. placu Pięciu Rogów u zbiegu Chmielnej, Kruczej i Zgody. Teraz czas na Marszałkowską – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.


Zadanie dla projektanta

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na projekt wykonawczy zmian na ul. Marszałkowskiej. Obejmuje on dwa odcinki: od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej i od ul. Królewskiej do placu Bankowego. Dokument powstanie w oparciu o koncepcję Zielonej Marszałkowskiej, którą przygotował Zarząd Zieleni, a skonsultowali mieszkańcy. Zieleń pojawi się w pasie dzielącym między jezdniami a torowiskiem. Tam gdzie będzie to możliwe zostaną zasadzone drzewa, zaplanowano też krzewy i żywopłoty. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, natomiast na prawym pasie wyznaczone zostaną miejsca parkingowe.

Dla rowerzystów i pieszych

Zyskają rowerzyści: na obu odcinkach dojdzie do przebudowy chodnika i oddzielenia go od drogi rowerowej po obu stronach ulicy. Po zachodniej aż do pl. Bankowego, a po wschodniej od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego – przebudowa zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku. Przy ulicach Żurawiej i Wilczej przewidziano nowe przejścia dla pieszych, zaplanowano też rezerwę pod nowe pasy na Osi Saskiej. Także przystanki tramwajowe zyskają nowe oblicze, a na całej ulicy sygnalizacja zostanie ustawiona tak, by priorytetem była komunikacja zbiorowa.

Porządkowanie usług

Dodatkowo, projekt ma przewidzieć jednolite zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych oraz stref, w których dopuszczone będzie usytuowanie reklam. Chodniki zostaną podzielone na strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą przeznaczoną m.in. na ogródki – informuje magistrat.

Wybrany projektant otrzyma rok na przygotowanie projektu, a początek prac zaplanowano jeszcze na 2020 r.

Już wkrótce inne działania na Marszałkowskiej

Ulicę wkrótce czekają inne zmiany: na odcinku wzdłuż pl. Defilad wiosną i latem pojawi się nowy, równy chodnik, droga dla rowerów i pas do parkowania na jezdni. Zostaną posadzone drzewa i krzewy. W tym roku będzie przebudowany także rejon ronda Dmowskiego, wokół którego powstaną nowe przejścia dla pieszych (na osi ul. Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej), ułatwiające dojście do przystanków tramwajowych. Pojawią się też przejazdy dla rowerów.

Przebudowy i konkursy

W marcu rozpoczęto przebudowę tzw. placu Pięciu Rogów, czyli zbiegu ulic Brackiej, Chmielnej, Kruczej, Zgoda i Szpitalnej. Równocześnie ogłoszono konkurs architektoniczny na ul. Chmielną. Zwycięzca otrzyma 40 tys. zł i zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. Kolejni na podium otrzymają odpowiednio 20 i 10 tys. zł, pulę kolejnych 10 tys. przeznaczono na wyróżnienia. Kolejny konkurs wyłoni projekt przebudowy ul. Złotej (na jej wysokości zaplanowano budowę przejścia dla pieszych przez ul. Marszałkowską).

Chciałbym, aby w najbliższych latach Warszawa przeszła metamorfozę podobną do tej, którą przeszły Kopenhaga, Sztokholm czy Amsterdam. Wszystko po to, żeby miasto, które do tej pory było idealnym miejscem do pracy, stało się też idealnym miejscem do życia – podsumował prezydent stolicy.

Przeczytaj także: W Katowicach będzie nowy park [film]