• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przemysłowe zastosowanie klejów

Opublikowano: 06-04-2021 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Niemal każda branża przemysłowa wykorzystuje jakąś technologię klejenia. Obecnie produkowane substancje chemiczne mają znacznie lepsze i trwalsze właściwości łączenia elementów niż połączenia mechaniczne. Można śmiało stwierdzić, że niektóre sektory przemysłu w ogólnie by się nie rozwinęły, gdyby nie klej. Na przykład – w jaki inny sposób można by przeprowadzać montaż komponentów samolotu, gdyby nie mocny i odporny na działanie warunków atmosferycznych klej? Nie byłoby też słynnych „żółtych karteczek” samoprzylepnych, gdyby nie nieoczekiwany wynik eksperymentów w trakcie poszukiwań formuły supermocnego kleju.


Źródło: Saltadis.com Źródło: Saltadis.com

Klej wiecznie żywy – właściwości i zastosowanie

Klej wiecznie żywy to rozpuszczone w wodzie estry akrylowe. Ma doskonałe właściwości kohezyjne i adhezyjne – czyli spójność wewnętrzną oraz przyleganie do powierzchni, na które jest nanoszony. W formie rozpuszczonej ma mleczny kolor, po odparowaniu wody staje się przezroczysty. Jest idealnym klejem do tworzenia warstwy samoprzylepnej, którą wykorzystuje się do klejenia etykiet, łączenia PCV, poliestru czy polietylenu.

W praktyce używany jest do wytwarzania taśm samoprzylepnych (papierowych i PCV), klejenia płyt styropianowych, klej do etykiet oraz mocowania folii na płytach wiórowych. Po utwardzeniu jest odporny na działanie temperatur w przedziale od -20° C do aż 800°C.

Kleje termotopliwe – bezpieczne i łatwe w zastosowaniu

Branża spożywcza stawia przed producentami klejów nie lada wyzwanie – kleje używane m. in. do klejenia tacek z żywnością lub opakowań produktów przeznaczonych do mrożenia, muszą nie tylko spełniać restrykcyjne normy dotyczące braku interakcji z żywnością, ale także posiadać właściwości pozwalające na szybką i łatwą aplikację.

Bezwonne kleje na bazie metalocyny sprawdzają się tu idealnie – po rozgrzaniu zmieniają stan stały na płynny, a po utwardzeniu stają się bardzo odporne na czynniki zewnętrzne (zwłaszcza skrajne temperatury). Dzięki swoim właściwościom są stosowane w wielu gałęziach przemysłu, nie tylko w spożywczej.

Źródło: Saltadis.com Źródło: Saltadis.com

Kleje kazeinowe – naturalne i wytrzymałe spoiwo

Kleje kazeinowe są produktem pochodzenia odzwierzęcego – czyli naturalnego. Ich najważniejszymi cechami są:

  • Aplikacja „na zimno” czyli w temperaturze do 40°C.
  • Wydajność, dzięki czemu są chętnie stosowane – generują mniejsze koszty produkcji.
  • Odporność na wilgoć.

Ze względu na swoje właściwości, kleje kazeinowe najczęściej stosuje się do łączenia miękkich i twardych gatunków drewna, skóry oraz tektury.

Kleje poliuretanowe – łączą trwale i mocno

Kleje poliuretanowe mogą być jednoskładnikowe lub dwuskładnikowe – niezależnie od rodzaju, wykazują doskonałe właściwości z perspektywy branży motoryzacyjnej, budownictwie, lotnictwie i pokrewnych. Świetnie wypełniają szczeliny, tworzą wytrzymałą spoinę, są podatne na malowanie i jednocześnie odporne na działanie substancji chemicznych. Ze względu na te cechy, klejów poliuretanowych używa się do łączenia metalu, tworzyw sztucznych i drewna – w różnych kombinacjach.

Kleje PVA – naturalne i wszechstronne

Kleje PVA należą do tej samej rodziny, co klej „wiecznie żywy” – czyli do klejów dyspersyjnych. Kleje PVA to mieszanki żywic i wody – wiązanie materiałów odbywa się poprzez odparowanie wody. Z uwagi na wykorzystane żywice, spoina może być bardzo twarda lub miękka i posiadać różny stopień penetracji w łączone materiały. Kleje PVA nie zawierają rozpuszczalników ani zbędnych i szkodliwych substancji chemicznych, co sprawia że są bezpieczne dla zdrowia i przyjazne dla środowiska.

Stosuje się je głównie w przetwórstwie drewna, produkcji eko-skóry, produkcji opakowań na żywność, łączeniu tworzyw sztucznych oraz wielu innych dziedzinach. Ta wszechstronność oznacz, że kleje PVA są niezmiernie wydajne i maksymalnie bezpieczne.

Źródło: Saltadis.com Źródło: Saltadis.com

Klejenie materaca, produkcja pieluch, kartony aseptyczne – co mają wspólnego?

Kleje muszą być bezpieczne dla zdrowia i dla środowiska naturalnego – w dzisiejszych czasach nie ma praktycznie żadnej branży, w której nie wykorzystywany jest klej. Właściwości adhezyjne ma wiele substancji, ale tylko niektóre spełniają normy, dzięki którym można ich używać na wielką skalę

Materace służą do spania – korzystamy z nich każdego dnia. Kleje obojętne na działanie substancji i nie powodujące reakcji alergicznych to priorytet w medycynie oraz higienie. Te same właściwości są pożądane przy produkcji i pakowaniu żywności. Produkujemy najlepsze kleje – łączymy wszystkie dziedziny życia, dla Waszego bezpieczeństwa i komfortu.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!