W projekcie rozporządzenia wskazano maksymalny teren, który zajmie Port Solidarność oraz zintegrowany węzeł kolejowo-drogowy. Wśród przepisów znalazł się m.in. zapis o prawie pierwokupu nieruchomości dla spółki CPK, co – jak wskazuje podmiot – ma uniemożliwić spekulacyjny obrót ziemią z terenu inwestycji. Oprócz tego, zminimalizowane ma zostać ryzyko możliwych konfliktów przestrzennych, przede wszystkim w aspekcie planów miejscowych i inwestycyjnych. Przepisy mają również umożliwić sprawne przeprowadzenie badań archeologicznych, geologicznych i przyrodniczych.

Rozporządzenie odpowiada na wątpliwości zgłaszane przez mieszkańców i przekazywane przez władze samorządowe, dotyczące inwestycji planowanych przez spółkę CPK na obszarze 74 km2 na terenie gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze wskazanie dokładnej lokalizacji portu lotniczego wraz z dodatkową infrastrukturą węzła kolejowego. Mieszkańcy będą mieli również pewność, że nie dostaną pozwoleń na budowy np. domów, które kolidowałyby z planami inwestycyjnymi, przez co w krótkim czasie musiałyby być rozebrane. Nie padną też ofiarami spekulacji gruntowych, które mogłyby mieć miejsce bez wprowadzenia prawa pierwokupu dla spółki – podano w oficjalnym komunikacie.

CPK to planowany port lotniczy, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Węzeł przesiadkowy ma być zlokalizowany pomiędzy Warszawą i Łodzią, około 37 km od stolicy. Lotnisko ma początkowo obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie. Zgodnie z harmonogramem, prace budowlane rozpocząć mają się w 2023 r., natomiast otwarcie portu zaplanowano na rok 2027.

Przeczytaj także: PKP PLK wspiera CPK w projekcie budowy tunelu kolei dużych prędkości