Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie (PIM) ogłosiła powtórny przetarg na wykonawcę i projektanta rewaloryzacji płyty Starego Rynku oraz przekształcenia ul. Jana Baptysty Quadro w pasaż kultury. W pierwszym postępowaniu ofert nie było.
Wizualizacja: PIM
- W ogłoszonym w grudniu 2020 r. przetargu nie było chętnych
- Jedyna oferta w procedurze negocjacyjnej okazał się za droga
- W nowym przetargu dokonano zmian w nadziei na znalezienie wykonawcy
Walka o inwestycję
Włożyliśmy już bardzo dużo wysiłku w to przedsięwzięcie i będziemy walczyć do końca o to, by ambitny plan, jakim niewątpliwie jest przywrócenie blasku wizytówce Poznania, mógł zostać zrealizowany. Stąd kolejne postępowanie przetargowe. Nie byłoby ono możliwe bez dobrej współpracy z zarządcami podziemnej infrastruktury, za którą dziękuję. Liczymy, że tym razem uda się wyłonić wykonawcę tej ważnej dla miasta inwestycji – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Wizualizacja: PIM
Unieważnione postępowania
Pierwszy przetarg ogłoszono w grudniu 2020 r. w imieniu władz miasta i gestorów sieci podziemnych (spółek Aquanet, Polska Spółka Gazownictwa, Enea Oświetlenie, Veolia Energia Poznań i Orange Polska), jednak nie wpłynęła żadna oferta. PIM podjął próbę wyłonienia wykonawcy w ramach negocjacji, bez ogłoszenia, ale jedyna oferta znacząco przekraczała zaplanowany budżet, a nie wszyscy współzamawiający zgodzili się na zwiększenie kosztów. Z tego powodu, tak jak w przypadku pierwszego przetargu, postępowanie unieważniono.
Wizualizacja: PIM
Zmiany warunków zamówienia
W nowym postępowaniu zmieniono projekt umowy i specyfikację warunków zamówienia w nadziei na wyłonienie wykonawcy. Wśród najważniejszych jest wydłużenie czasu na projektowanie o 30 dni, przesunięcie terminu końcowego do 31 sierpnia 2023 r., wprowadzenie terminu udostępnienia chodników przed kamienicami wokół płyty Starego Rynku wiosną 2023 r., zmiana cyklu płatności z kwartalnego na dwumiesięczny, a także dodanie możliwości wykonania robót budowlanych dla sieci gazowej bezpośrednio przez Polską Spółkę Gazownictwa lub podmiot trzeci, któremu ta spółka zleci te prace – informuje Marcin Gołek, wiceprezes zarządu PIM.
Wizualizacja: PIM
Zasadnicze prace w 2022 r.
Oferty można składać do 20 maja. Jeśli znajdzie się wykonawca, umowa zostanie podpisana w czerwcu, jesienią rozpoczęłyby się prace wyprzedzające (m.in. badania archeologiczne w takich miejscach, jak podziemna stacja transformatorowa i podziemna toaleta). W tym roku mogłoby dojść do wykonania izolacji fundamentów budynku Wagi Miejskiej oraz posadowienia zbiorników retencyjnych. Zasadnicze roboty zaplanowano na wiosnę 2022 r.
Wizualizacja: PIM
Nowa płyta, retencja i kanalizacja deszczowa
Plany obejmują budowę nowej konstrukcji i nawierzchni Starego Rynku, ulic przyległych, ciągów pieszych i chodników. Teren pokryją kamienna kostka i płyty kamienne oraz materiały zabytkowe, jak kostka, krawężniki i granitowe płyty chodnikowe. Obniżenie chodników w stosunku do płyty Starego Rynku i przebudowywanych fragmentów ulic do 2 cm ma ułatwić poruszanie się.
Pod nową nawierzchnią znajdą się kanalizacja deszczowa z podziemnymi zbiornikami retencyjnymi oraz zmodernizowane lub przebudowane sieci wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa.
Wizualizacja: PIM
Wyspy zieleni
Zaplanowano też trzy wyspy zieleni na samym rynku: klomby z drzewami i siedziskami, wertykalny ogród na zachodniej ścianie Galerii Arsenał, a także nowe ławki i siedziska, zlokalizowane na rynkowej płycie oraz w Pasażu Kultury, który powstanie na ul. Jana Baptysty Quadro. Przewidziano mobilną scenę ze składanym zadaszeniem na potrzeby wydarzeń kulturalnych.
Przeczytaj także: Przystanek Łódź Śródmieście już w budowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.