Bity RSC, PH – (Phillips), bity krzyżowe.

W profilu krzyżowym przyłożenie siły ma miejsce na czterech krawędziach, co zapewnia stabilność i znacznie ułatwia pracę. Użytkownik musi dodatkowo przeciwdziałać siłom poprzez osiowe przyłożenie siły dociskającej. Radełkowanie bitów znacznie redukuje efekt poślizgu oraz efekt wypadania. Licencjodawcą tej końcówki jest firma Phillips Screw Company.

Uwaga ! Profil PH jest często mylony z profilem PZ, co w przypadku niewłaściwego użycia może doprowadzić do uszkodzenia i szybkiego zużycia narzędzia wkręcającego i wkrętu.

Bity RSC, PZ – (Pozidriv), bity krzyżowe.

To zaawansowana wersja profilu krzyżowego. Wzór tworzą dwa krzyże przesunięte względem siebie o 45 stopni. Dodatkowy krzyż jest jednak węższy niż pierwszy i ma mniejszą głębokość. Służy on stabilizacji płaszczyzny natarcia. Licencjodawcą tej końcówki jest firma Phillips Screw Company.

Uwaga ! Profil PZ jest często mylony z profilem PH, co w przypadku niewłaściwego użycia może doprowadzić do uszkodzenia i szybkiego zużycia narzędzia wkręcającego i wkrętu.

Bity TX – (Torx), bity gwiazdkowe.

Torx to profil w kształcie gwiazdy z sześcioma krzywkami. Może on przenosić wyższy moment skręcający bez narażenia bitów i wkrętów na uszkodzenie. Wydłuża on trwałość narzędzia do wkręcania i samego wkrętu.

Torx nie wymaga nacisku ze strony użytkownika, jak na przykład profil płasko-krzyżowy. Dzięki konstrukcji gwiazdkowej bit ten przenosi znacznie większe momenty skręcające przy takim samym nakładzie siły.

Bity TH – (Torx) z otworem, bity gwiazdkowe.

Profil zabezpieczający Torx z otworem pod względem koncepcji nie różni się od klasycznego Torxa. Różnica tkwi w jego konstrukcji - wynika ona z zastosowania czołowego otworu w narzędziu z bolcem w główce wkrętu jako elementem korespondującym.

Bity RSC, SL – (Slotted, szczelinowe), bity płaskie ze strefa skrętną.

Profil płaski służy jako uchwyt trzonu narzędzia wkręcającego. Wadą jest brak centrowania, w wyniku czego bit może wyskoczyć z wkrętu. Z tego powodu tego rodzaju bity nie nadają się do wkręcania maszynowego.

Bity HX – (Hex), bity sześciokątne.

Profil sześciokątny współpracuje głównie z nakrętkami. Sześć płaszczyzn bocznych jest zwróconych do siebie pod kątem 120°, w związku z czym działanie karbu jest bardzo wysokie.

Bity SQ – (Square), bity kwadratowe.

Profil ten stosowany jest głównie w USA. Zastosowanie wąskiej rączki sprawia, że przy przenoszeniu wysokich momentów skręcających panują niekorzystne warunki siłowe. Jednocześnie dźwignia czynna jest bardzo mała.

Bity TS – (Five-sided), bity gwiazdkowe.

Bit TS to falisty profil w kształcie gwiazdy z pięcioma zaokrąglonymi krzywkami oraz otworem w narzędziu – z bolcem w główce wkrętu jako elementem korespondującym.

Bity 2P – (2-Point), bity punktowe tzw. spanner.

Bit 2P to profil bezpieczeństwa z czworokątnymi „noskami”. Zapobiega on zbyt silnemu dokręceniu wkrętu. Przenoszenie siły jest połączone z bardzo wysokim działaniem karbu.

Bity 3V – (3-Vane), bity skrzydełkowe tzw. Tri-Wing.

Profil bezpieczeństwa ze skrzydełkami z trzema powierzchniami nośnymi. Jego zaletą jest rzadkie, specjalistyczne zastosowanie - dzięki temu osoba niepowołana nie ma możliwości odkręcenia wkrętu. Profil ma zastosowanie przede wszystkim w technice instalacji budynków i w przemyśle lotniczym.

Bity 4V – (4-Vane), bity skrzydełkowe tzw. Torq-Set.

Profil bezpieczeństwa ze skrzydełkami z czterema powierzchniami nośnymi. Dzięki zastosowaniu specyficznej formy osoba niepowołana nie ma możliwości odkręcenia wkrętu. Podobnie jak bity 3V, profil ten ma zastosowanie przede wszystkim w technice instalacji budynków i w przemyśle lotniczym.

Zapraszamy na prezentację pełnej oferty bitów Whirlpower do naszego salonu firmowego w Warszawie przy ul. Posag 7 Panien 6 (Ursus). Skorzystaj z fachowej wiedzy naszych doradców!