Wiele osób zastanawia się nad budową domu zamiast zakupu mieszkania, ale obawia się ogromnych kosztów – to jedna z największych inwestycji w życiu. Są wskaźniki i pomoce, które pomogą wstępnie oszacować wydatki. Kilka porad zamieszczamy poniżej.
Oszacowanie kosztów budowy domu jednorodzinnego nie jest łatwe. Budowa domu w średnim standardzie w 2021 r. pochłania około 5–6 tys. zł/m2 – tyle mówią nam statystyki, ale jest to niewielka wskazówka dla osób zastanawiających się nad realizacją swojego marzenia. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że obowiązują różne stawki za robociznę oraz ceny materiałów budowlanych – co więcej, rosną one z roku na rok i podnoszą łączny koszt budowy domu. Można spodziewać się, że koszty te jeszcze wzrosną, ale w obu przypadkach możliwe są też negocjacje.
Najważniejszy jest projekt
Aby wycena nie przypominała wróżenia z fusów, trzeba dysponować konkretnym projektem przyszłego domu. Faza projektowa jest kluczem do sukcesu i należy podejść do tematu starannie – trzeba określić swoje oczekiwania i możliwości.
Projekt stanowi niezbędną bazę, by obliczyć zapotrzebowanie na materiały, stawki za robociznę oraz określić zakres prac budowlanych, a także znaleźć sposoby na oszczędności. By obniżyć koszty, warto m.in. maksymalnie uprościć bryłę budynku, zastanowić się nad piwnicą itd. Są jednak elementy, na których nie powinno się oszczędzać, bo będą miały wpływ na późniejsze koszty utrzymania domu – jak m.in. dobrej jakości wełna skalna od renomowanego dostawcy.
Koszt całego projektu zależy od oczekiwań – można zdecydować się na gotowy pomysł i sporo zaoszczędzić lub nawiązać współpracę z architektem, który wykona spersonalizowany projekt, biorąc pod uwagę każdy detal.
Sposób prowadzenia prac
Do wyboru jest kilka możliwości – można wybrać system deweloperski, czyli zlecić budowę domu od A do Z konkretnej firmie lub kupić już wybudowany dom. To wygodny i prosty model, ale najdroższy – za komfort trzeba zapłacić. Tańszą opcją jest budowa systemem gospodarczym, czyli samodzielnie. Pozwala on znacznie ograniczyć koszty robocizny różnych fachowców.
Alternatywą jest system kontraktowy, bardzo popularny – ta opcja uwzględnia zatrudnianie różnych ekip do poszczególnych prac. To bardziej opłacalne rozwiązanie niż system zlecany, ale negocjowanie, ustalanie czy kontrolowanie prac i pilnowanie terminów wymaga cierpliwości, czasu i podstawowej wiedzy.
Szczegółowe koszty budowy domu krok po kroku podzielone na poszczególne etapy, w tym wydatki na ocieplenie dachu i budowy ścian, znajdziesz tutaj: Ile tak naprawdę kosztuje projekt, budowa i wykończenie domu w 2021?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.