K-Briq to cegły wykonane w 90% z recyklingowanych odpadów budowlanych. Podczas produkcji emituje 10% CO2 powstającego przy wytwarzaniu tradycyjnych cegieł wypalanych i zużywa jedną dziesiątą energii zużywanej w tradycyjnej metodzie. Produkt został wymyślony przez prof. Gabrielę Medero z Heriot-Watt University w Edynburgu.
Fot. Kenoteq
- Badania nad cegłami z odpadów trwały ponad 10 lat
- Produkcja na skalę przemysłową może ograniczyć ilość odpadów budowlanych na wysypiskach
- W Europie rocznie powstaje ich 800 mln ton
Sukces po 10 latach
Prace nad K-Briq trwały ponad 10 lat, aż w końcu prace badawczo-rozwojowe doprowadziły do sukcesu: odpady budowlane można poddawać recyklingowi i produkować z nich nowe cegły. Tym zajmuje się firma Kenoteq wywodząca się z Heriot-Watt University i otwarta w styczniu 2020 r. Prof. Medero jest jej współzałożycielką i dyrektor techniczną. Dzięki 1 mln funtów dofinansowania z funduszu inwestycyjnego gospodarki o obiegu zamkniętym zarządzanym przez organizację Zero Waste Scotland, spółka może skomercjalizować wynalazek i zwiększyć produkcję do 2 mln cegieł rocznie.
Pieniądze dla firmy Kenoteq pozwolą na zatrudnienie 15 osób na stanowiskach produkcyjnych, zapewniania jakości, marketingu i sprzedaży. Umożliwi też skalowanie produkcji i w okresie pięciu lat zapewni produkcję cegieł w liczbie wystarczającej do budowy, jak wyliczono, 924 domów niskoemisyjnych.
Fot. Kenoteq
Sam fundusz jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i rządu Szkocji, zajmuje się wspieraniem innowacyjnych przedsięwzięć realizowanych przez małe i średnie firmy.
Mniej odpadów dzięki innowacyjnym cegłom
Branża budowlana stoi przed ogromnym wyzwaniem, jeśli chodzi o osiągnięcie celów dekarbonizacji. Przemysł kieruje co roku ponad 800 mln ton odpadów na składowiska w Europie, co pociąga za sobą ogromne koszty dla tego sektora i środowiska. Brytyjskie budownictwo odpowiada za około 50% wszystkich odpadów wytwarzanych w Szkocji – stwierdził Sam Chapman, dyrektor zarządzający Kenoteq.
Fot. Kenoteq
Jego zdaniem K-Briq to szansa dla sektora na zmniejszenie ilości odpadów i odciążenie wysypisk, zmniejszenia zależności od ograniczonych zasobów oraz wykorzystania materiałów odpadowych do stworzenia bardziej zrównoważonego i ekologicznie opłacalnego środowiska budowlanego. Cegły z recyklingu zmniejszają zużycie energii zarówno podczas produkcji, jak i w okresie użytkowania ze względu na dwukrotnie lepsze właściwości izolacyjne w porównaniu z tradycyjnymi produktami.
Ruszy linia produkcyjna
Dzięki zastosowaniu pigmentów także pochodzących z recyklingu, K-Briq może być oferowany w różnych kolorach i stać się atrakcyjnym materiałem dla architektów oraz projektantów.
Firma planuje budowę linii produkcyjnej, która pozwoli jej osiągnąć skalę przemysłową, a także dostarczać systemy produkcyjne wybranym parterom zajmującym się utylizacją odpadów w Szkocji i Wielkiej Brytanii.
Przeczytaj także: Te miasta najbardziej dbają o środowisko [ranking]
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.