Coraz więcej osób w Polsce decyduje się na zakup gotowych domów wykonanych z prefabrykatów. Takie rozwiązanie ma niewątpliwie wiele zalet. Przede wszystkim jesteś w stanie zaoszczędzić dużo czasu i zaangażowania, co przekłada się na korzystny bilans ekonomiczny. Takie domy od strony funkcjonalności czy estetyki niczym się nie różnią od budowanych tradycyjną metodą. A nawet często je przewyższają, biorąc pod uwagę jakość użytych materiałów, dźwiękoszczelność czy termoizolacyjność.
Jak wygląda budowa gotowego domu?
Większość elementów gotowego domu nie powstaje na placu budowy. Znaczna część prac, łącznie z wykończeniem ścian czy osadzeniem okien i ułożeniem elementów instalacyjnych, może być przygotowana w fabryce. Na plac budowy przyjeżdżają utworzone wcześniej elementy i zostają one odpowiednio zmontowane na Twojej działce. Wymarzony dom może powstać w bardzo krótkim czasie i to niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.
Gotowe domy z paczki z uwzględnieniem życzeń klienta
Obecnie gotowe domy z prefabrykatów przygotowywane są w takiej technologii, która pozwala wznieść budynek z uwzględnieniem indywidualnych życzeń inwestora. Każda firma świadcząca tego rodzaju usługi ma możliwość dokonywania pewnych zmian czy adaptacji na życzenie klienta – oczywiście na etapie produkcji prefabrykatów.
Gwarancja jakości i szybka realizacja
Dobrze wykonane elementy domu w zakładzie produkcyjnym – takie jak ściany, przestrzenne moduły czy fragmenty stropów – wyróżniają się najczęściej bardzo wysoką jakością użytych materiałów i precyzyjną technologią produkcji. Tu nie ma mowy o błędach ekipy budowlanej czy wykorzystaniu niewłaściwych materiałów. Domy z prefabrykatów najczęściej możemy więc zaliczyć do budynków niskoenergetycznych, czyli niezwykle oszczędnych i ekologicznych. Dodatkową zaletą takich domów jest tempo budowy. W przeciągu kilku tygodni na działce może stanąć gotowy do zamieszkania budynek i to niezależnie od pory roku.
Gotowe elementy domów w różnej technologii
Gotowe domy w Polsce mogą być budowane w wielu różnych technologiach. Każda z tych technologii wymaga odpowiedniego transportu i użycia odpowiednich maszyn na placu budowy. Które rozwiązanie jest najlepsze? Jakie gotowe domy modułowe są najkorzystniejszą inwestycją? Na to pytanie każdy inwestor musi sobie odpowiedzieć sam, ponieważ wpływ na to ma wiele istotnych czynników. Warto jednak poznać wady i zalety poszczególnych rozwiązań.
Gotowe domy prefabrykowane z drewna
Gotowe domy jednorodzinne z drewna to budynki o lekkiej konstrukcji, które mogą być montowane w systemie płytowym, popularnym w krajach skandynawskich. Stopień prefabrykacji takich budynków może być bardzo wysoki. Montuje się gotowe podłogi ściany i wbudowane instalacje. Od zewnątrz do elementów tworzących konstrukcję mocuje się płyty elewacyjne, a od wewnątrz płyty gipsowo kartonowe. Przy tego typu budynkach istnieje możliwość przewiezienia na plac budowy całego segmentu z zamontowanymi meblami i wykładziną. Bardzo istotna jest tutaj precyzja wykonania. Każdy błąd lub zastosowanie nieodpowiednich materiałów może skutkować poważnymi konsekwencjami, takimi jak np. szybkie wychładzanie się budynku. Przeciwnicy domów drewnianych mają zastrzeżenia co do ich trwałości, jednak właściwie wykonany montaż i dobrze przygotowane gotowe elementy domu gwarantują jego długie użytkowanie.
Gotowe domy z elementów metalowych
Szkielet stalowy pozwala na szybką budowę niewielkich budynków mieszkalnych o jednej lub 2 kondygnacjach oraz pawilonów i hal przemysłowych. Takie budynki montuje się bardzo szybko i nie wymagają ona masywnych fundamentów, charakterystycznych dla technologii tradycyjnej. Ze względu na wyjątkowo wytrzymałą konstrukcję, która potrafi przetrwać huragany i trzęsienia ziemi, domy w tej technologii stawia się często w krajach narażonych na kataklizmy. Gotowe domy ze stali trudno odróżnić od domów budowanych tradycyjną metodą. Mogą być wznoszone w stylu nowoczesnym i tradycyjnym. Ich wadą może być ryzyko korozji w przypadku zastosowania profili bez dobrej powłoki ocynkowanej oraz ryzyko powstania mostków termicznych.
Prefabrykowane domy keramzytowe
Ta technologia pozwala obecnie na budowanie tanich domów prefabrykowanych o bardzo dobrych parametrach termicznych i akustycznych. Gotowe ściany i elementy konstrukcyjne można od razu wykańczać, a ściany wewnętrzne nie wymagają tynkowania, jeżeli lubisz surowy, industrialny styl. Keramzyt jest dobrym materiałem budowlanym, odpornym na działanie wilgoci, ale stosunkowo lekkim.
Gotowe domy modułowe z prefabrykatów betonowych
Technologia prefabrykacji z betonu architektonicznego zdobywa coraz większe uznanie również w Polsce. Takie rozwiązanie umożliwia szybkie postawienie budynku bez konieczności budowania mocnych fundamentów i stanowi trwalsze rozwiązanie niż tradycyjne budownictwo. Solidne żelbetonowe konstrukcje znacząco przewyższają parametry nośne i wytrzymałościowe zarówno domów drewnianych czy keramzytobetonowych i zapewniają niskie koszty użytkowania
Czy to się opłaca?
Ceny gotowych domów jednorodzinnych kształtują się bardzo różnie, podobnie jak opinie o gotowych domach. W ogólnym bilansie liczy się przede wszystkim jakość wybranej technologii i trwałość materiałów. Dlatego tak ważny jest wybór profesjonalnej i doświadczonej firmy, która wyrobiła sobie już renomę na polskim lub zagranicznym rynku. Cena gotowego domu jest tylko wtedy atrakcyjna, jeżeli dom spełnia najwyższe parametry techniczne i energooszczędne, gwarantując niższe koszty użytkowania. Te cechy połączone z rekordowo krótkim czasem budowy i wykończenia gotowego domu wpływają na opłacalność inwestycji.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.