• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Spore zmiany w jednej z ważniejszych ulic Warszawy

Opublikowano: 11-06-2021 Źródło: UM Warszawa
Autor Paulina Wójtowicz
Paulina Wójtowicz
inzynieria.com

W stolicy rozstrzygnięto konkurs na przekształcenie ul. Chmielnej. To jedna z najważniejszych reprezentacyjnych ulic miasta, położona w samym jego centrum. Planowane zmiany są częścią projektu Nowe Centrum Warszawy.


Wizualizacja nowej ul. Chmielnej w Warszawie. Źródło: UM Warszawa Wizualizacja nowej ul. Chmielnej w Warszawie. Źródło: UM Warszawa

Po obu stronach ul. Chmielnej – na odcinku ul. Nowy Świat–pasaż Stanisława Wiecheckiego „Wiecha” – nasadzone zostaną rzędy drzew. Przy centrum medycznym oraz kinie Atlantic powstanie skwer bukinistów z tarasami, siedziskami i oświetleniem. Pojawią się także ogrody deszczowe i zniknie nawierzchnia z kostki betonowej – wyszczerbiony materiał zastąpią płyty granitowe. Zmiany zaplanowano także na odcinku od Alei Jerozolimskich do tzw. Placu Pięciu Rogów.

W konkursie na nową odsłonę ul. Chmielnej wygrała praca autorstwa RS Architektura Krajobrazu, która odpowiadała m.in. za projekty nadwiślańskich bulwarów, Placu Powstańców Warszawy czy Zieloną Świętokrzyską. Na jurorach wrażenie zrobiła przede wszystkim koncepcja przekształcenia istniejącego zieleńca blisko Nowego Światu, tzw. skweru bukinistów, w przestrzeń bardziej oryginalną w wyrazie, z miejscami do wypoczynku.

Wizualizacja nowej ul. Chmielnej w Warszawie. Źródło: UM Warszawa

Wizualizacja nowej ul. Chmielnej w Warszawie. Źródło: UM Warszawa

Autorzy zwycięskiej pracy wskazali miejsca, w których mogą się pojawić kolizje sadzonych drzew z podziemną infrastrukturą miejską. Zaproponowali też wykorzystanie częściowo podziemnych donic. Gdyby w takich miejscach doszło do awarii rur czy instalacji, drzewa można by podnieść i usunąć na czas koniecznej naprawy. A potem wstawić je ponownie w to samo miejsce – wyjaśnia stołeczny ratusz, dodając, że dopracowania wymaga jeszcze koncepcja odcinka ul. Brackiej przy Cedecie (dawnym Smyku). Zdaniem jury może on nabrać charakteru szlaku spacerowego w ramach tak zwanego Uśmiechu Warszawy (ciągu ulic łączących Mokotów, Ujazdów z Grzybowem) ­– wskazano.

Zwycięzcy otrzymają 45 tys. zł nagrody i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Przeczytaj także: Wyniki przetargu na przebudowę ronda Dmowskiego w Warszawie

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.