Zlokalizowana w rejonie zbiegu autostrad M42, A45 i A452 stacja zajmie powierzchnię 150 ha. Zaprojektowano ją w taki sposób, by w maksymalnym stopniu wykorzystywać światło dzienne i naturalną wentylację. Na dachu budynku znajdować się mają instalacje służące gromadzeniu deszczówki, a w całym kompleksie zużycie energii ma być zredukowane do minimum (postawiono sobie za cel osiągnięcie zerowej emisji dwutlenku węgla). Zastosowane będą energooszczędne technologie, takie jak oświetlenie LED czy nowoczesne pompy ciepła.

Zastosowanie ekorozwiązań plasuje inwestycję HS2 w zestawieniu najbardziej ekologicznych projektów w Wielkiej Brytanii.

Przetarg na wykonawcę stacji ma zostać rozstrzygnięty najpóźniej w przyszłym roku. W najbliższych miesiącach inwestor chce zakończyć zbieranie ofert. Wartość kontraktu to 370 mln GBP.

W rejonie stacji trwają już prace związane z budową sieci KDP. W ostatnim czasie budowano mosty modułowe nad M42 i A446 oraz przebudowywano sieć drogową, która ma ułatwić dojazd do nowej stacji.

HS2 to nowa szybka kolej, która ma obsługiwać osiem z 10 największych brytyjskich miast. Trasa będzie miała 225 km długości i 25 stacji. Blisko połowę HS2 tworzyć będą tunele. Jako pierwszy, pomiędzy 2029 r. a 2033 r., do użytku zostanie oddany fragment Londyn–Birmingham.

Przeczytaj także: Wielka Brytania: 10 maszyn TBM w projekcie HS2. Pierwsza już rusza