Poza względami wizualnymi, popularność tego rozwiązania wynika również z funkcjonalności i możliwości przechowywania sporej ilości przedmiotów nawet w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni. Aby pogodzenie obu tych zalet było możliwe, szafa do zabudowy musi być odpowiednio zaprojektowana. To zadanie wymaga zwykle współpracy z projektantem, ale nawet z profesjonalnym wsparciem warto znać przynajmniej podstawowe zasady ułatwiające optymalne zagospodarowanie miejsca na szafę oraz dobór najlepszych rozwiązań.

Wybieramy miejsce pod szafę do zabudowy. Gdzie ją zbudować?

Najważniejszy aspekt to z całą pewnością wybór odpowiedniego miejsca. Tu kluczowa jest dostępność. Szafa musi być tak ulokowana, by korzystanie z niej nie sprawiało żadnych problemów, a jednocześnie powinna to być przestrzeń, którą trudno będzie nam zagospodarować w inny sposób. Nie bez znaczenia jest też kwestia wymiarów, przekładających się przecież na pojemność mebla. W przypadku szaf o dużej szerokości, ważne jest podzielenie ich na kilka segmentów. Długie półki mają bowiem większą podatność na odkształcenia.

Jeśli chodzi po lokalizację szafy do zabudowy, najlepiej sprawdzają się takie miejsca, jak:

  • wnęki (zwłaszcza o głębokości powyżej 50-60 centymetrów, jeśli ma to być szafa ubraniowa z wieszakami);
  • naroża (konieczne jest wówczas zastosowanie odpowiedniego systemu otwierania i zamykania);
  • długie ściany (szafa stanie się wtedy bardziej estetyczną alternatywą na przykład dla meblościanki);
  • przestrzeń pod schodami (o ile jest wystarczająco szeroka i wysoka, aby dostęp do szafy nie był utrudniony);
  • małe, nieużywane pomieszczenie (przede wszystkim jako garderoba przy sypialni).

Szafa do zabudowy – z obudową czy bez? Które rozwiązanie wybrać?

Szafę do zabudowy można wykonać w wersji z samym frontem (ewentualnie ścianami bocznymi), jaki w pełnej, ze wszystkimi ścianami. Za pierwszym rozwiązaniem przemawia niski koszt i prostsza realizacja. Ważnym argumentem może też okazać się mniejsza strata powierzchni.

Zaletami szaf z podłogą i ścianami są natomiast możliwość zniwelowania ewentualnych nierówności oraz lepsza izolacja zawartości przed kurzem i innymi niekorzystnymi czynnikami. Ze względu na własną podstawę, możliwa jest też budowa mebla jeszcze przed położeniem posadzki.

Projekt szafy do zabudowy. Jaki rodzaj drzwi wybrać?

Poszczególne szafy z https://www.komandor.pl/ mogą otwierać się i zamykać w różny sposób. Wybór konkretnego rozwiązania należy uzależnić przede wszystkim od lokalizacji mebla i wynikających z niej warunków. Inny system sprawdzi się w szafie narożnej, inny – w zagospodarowanej wnęce. Znaczenie ma poza tym ustawienie pozostałych mebli i sprzętów, bo otwierające się skrzydło nie może z nimi kolidować. W ofercie marki Komandor znajdziemy systemy:

  • drzwi przesuwnych: dzięki temu, że przy otwieraniu nie zajmują dodatkowego miejsca, sprawdzają się w wąskich i zastawionych pomieszczeniach. W katalogu Komandor jest to ponad 14 rodzajów systemów w szerokiej gamie kolorów - między innymi bezramowy Heliodor, wąski Szafir i stabilny Lazuryt.
  • drzwi uchylnych: kolejne rozwiązanie polecane do małych wnętrz. Dobrze zdają egzamin również w przypadku mebli o niedużej głębokości, bo nie wymagają dodatkowego miejsca na tory (na przykład Opal z oferty Komandor);
  • drzwi narożnych: do zabudowy w kształcie liter L i U (Komandor Lazuryt zewnętrzny i wewnętrzny);
  • drzwi pod skosem: doskonałe do pomieszczeń zlokalizowanych na poddaszu lub budowy szafy pod schodami. W ofercie Komandor osiągnięcie tego efektu umożliwiają między innymi systemy Lux i Szafir;
  • drzwi składanych: stanowiąc połączenie systemów uchylnych i przesuwnych, oferują dużą elastyczność (linia Komandor Etiuda);
  • drzwi podwieszanych: przydatne zwłaszcza w garderobach zagospodarowanych w dużej wnęce lub osobnym pomieszczeniu. Są pozbawione dolnego toru, przez co pozwalają uniknąć separatorów na podłodze (na przykład system Komandor Aero Bis).