Przebudowa bydgoskiego dworca zrealizowana zostanie w ramach rządowego Programu Inwestycji Dworcowych, który zakłada modernizację blisko 200 obiektów tego typu w całym kraju. Budynek w Bydgoszczy zmieni swoje oblicze, choć zachowa pierwotną bryłę. Renowację przejdzie przede wszystkim elewacja (zmieni się kolorystyka, pojawi się na niej nowoczesny zegar), ale sporo pracy będzie także przy przebudowie wejścia do dworca. Zostanie ono umieszczone w obrębie wysuniętej w kierunku peronu części budynku, dzięki czemu obiekt zyska zadaszoną powierzchnię przed poczekalnią.

Zmiany czekają także wnętrze dworca. Na nowo zaaranżowana będzie poczekalnia dla podróżnych, pojawią się nowe okna oraz przeszklone wejście, oświetlenie w formie kasetonowych, podwieszanych do sufitu opraw, estetyczne ławki, gabloty z rozkładami jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, wyposażone w udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi toalety; zainstalowana zostanie również klimatyzacja.

Dworzec Bydgoszcz Zachód będzie też bardziej ekologiczny. W planach jest montaż energooszczędnego oświetlenia w technologii LED wraz z automatyką sterującą, ocieplenie budynku i montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła. Optymalizacja zużycia energii i wody ma zostać osiągnięta dzięki zamontowaniu urządzeń i systemów nadzorowanych przy pomocy systemu BMS (ang. Building Management System). Zainstalowane mają być również systemy monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowe.

Metamorfozę przejdzie także otoczenie budynku, gdzie zaprojektowano nowe oświetlenie i elementy małej architektury. Pojawią się również nowa nawierzchnia i miejsca postojowe dla pojazdów osobowych.

Oferty w przetargu na przebudowę dworca w Bydgoszczy można składać do 9 sierpnia br. Roboty budowlane mają się rozpocząć jesienią br.

Przeczytaj także: S10 Bydgoszcz–Toruń: przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej