Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) skierowała do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ogłoszenie o przetargu na zaprojektowanie i budowę odcinka Emilianowo–Solec drogi ekspresowej S10. Trwa też postępowanie dotyczące trasy S10 Solec–Toruń Zachód.
Fot. GDDKiA
- Długość odcinka Emilianowo–Solec wyniesie 8,64 km
- W decyzji środowiskowej znacznie poszerzono zakres ochrony przyrody
- Trasa Bydgoszcz–Toruń będzie realizowana w latach 2022–2026
Przebieg drogi
Odciek Emilianowo–Solec będzie mieć długość 8,64 km. Początek trasy to planowany węzeł Emilianowo, a dalszy przebieg prowadzi w kierunku Torunia do Solca Kujawskiego, kończąc się przed planowanym węzłem Solec. Na trasie powstaną obwód utrzymania drogi oraz węzeł drogowy Makowiska. Dzięki inwestycji Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny zyska szybkie połączenie z Solcem Kujawskim.
Przejęcie ruchu z DK10
Trasa S10 Bydgoszcz–Toruń po wybudowaniu przejmie ruch tranzytowy z mocno obciążonej DK10. Ma się też poprawić dojazd z Bydgoszczy do autostrady A1, a z Torunia do portu lotniczego w Bydgoszczy i drogi ekspresowej S5. Będzie to też część trasy, która w przyszłości połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk i Obwodnicę Aglomeracyjną Warszawy.
Rezygnacja z formuły PPP
Początkowo zakładano, że droga ekspresowa między Bydgoszczą i Toruniem zostanie zaprojektowana i wybudowana w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). Jednak po zwiększeniu w czerwcu 2020 r. limitu wydatków na realizację Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) odstąpiono od tej koncepcji. Środki zwiększono o 21 mld zł, co umożliwi sfinansowanie dróg ekspresowych S6 od Koszalina do obwodnicy Trójmiasta oraz S10 Toruń–Bydgoszcz.
Źródło: GDDKiA
Odwołania od decyzji środowiskowej
Ogłoszenie czterech przetargów na tę część S10 stało się możliwe po zakończeniu trwającej od marca 2020 r. procedury rozpatrywania odwołań od wydanej decyzji środowiskowej. - Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska (GDOŚ), decyzją z 4 czerwca 2021 r., wprowadził szereg zmian do wydanej przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Bydgoszczy decyzji środowiskowej z 24 lutego 2020 r. – informuje GDDKiA.
Szerszy zakres ochrony przyrody
Dyrekcję zobowiązano do wykonania dodatkowych trzech górnych przejść dla zwierząt dużych i kilku przepustów dla małych zwierząt. Jedno z górnych przejść będzie przechodzić zarówno nad S10, jak i nad linią kolejową. Podniesiono też parametry przejścia dla zwierząt zintegrowanego ze Strugą Młyńską w okolicy Solca Kujawskiego oraz przejścia dla zwierząt w miejscu przekroczenia Strugi.
W wyniku decyzji GDOŚ poszerzono zakres tzw. kompensacji przyrodniczej (m.in. wzrośnie liczba budek lęgowych dla ptaków i skrzynek rozrodczych dla nietoperzy, powstaną dodatkowe siedlisko zastępcze dla płazów i mikrosiedliska dla gadów. Przed rozpoczęciem realizacji przedsięwzięcia zostanie wykonana ponowna inwentaryzacja przyrodnicza, w tym całoroczna inwentaryzacja ssaków kopytnych i wilków, ptaków oraz wiosennych tras migracji płazów. System odwodnienia zostanie zmieniony w rejonie obwodnicy Torunia i w niewielkim stopniu w okolicach Solca Kujawskiego, ze względu na zakaz budowy zbiorników retencyjnych na obszarach ochronnych ujęć wody.
Sam przebieg drogi nie został zmieniony, jedynie doprecyzowany w decyzji GDOŚ. Nakazane działania zwiększą koszty robót budowlanych o ponad 220 mln zł.
Prace od 2016 r.
Prace nad trasą między Bydgoszczą a Toruniem rozpoczęły się od koniec listopada 2016 r., kiedy podpisano umowę na wykonanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego z elementami koncepcji programowej (STEŚ-R) wraz z materiałami do decyzji środowiskowej. W kolejnych latach na podstawie raportu o oddziaływaniu na środowisko złożono wniosek w jej wydanie. Jednak od pozytywnej decyzji złożono odwołania, które później przeniesiono do GDOŚ. Ta przedłużała kolejne terminy załatwienia sprawy (we wrześniu 2020 r. odmówiła wstrzymania natychmiastowego wykonania decyzji środowiskowej dotyczącej węzła Podgórz), ostatecznie do 4 czerwca 2021 r., kiedy wydała decyzję środowiskową dla S10 Bydgoszcz–Toruń. W czerwcu i lipcu GDDKiA ogłaszała przetargi na odcinki Bydgoszcz Południe–Emilianowo wraz z rozbudową DK25 w miejscowości Brzoza, Solec–Toruń Zachód i Emilianowo–Solec. Terminy składania ofert to, odpowiednio 28 lipca 2021 r., 4 sierpnia 2021 r., 11 sierpnia 2021 r. Realizację trasy w formule projektuj i buduj zaplanowano na lata 2022–2026.
Cała droga ekspresowa S10 ma mieć 460 km długości, połączy Szczecin, Piłę, Bydgoszcz, Toruń, Płońsk, kończąc się na Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej. Umożliwi najszybszy dojazd ze Szczecina do Warszawy.
Przeczytaj także: S11 od Koszalina do Bobolic: ostatni odcinek w budowie
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.