Od piątku, 16 lipca br., podróżni mogą już korzystać z unowocześnionej stacji kolejowej Kraków Bonarka. Jest ona częścią linii łączącej Kraków ze Skawiną. W ramach modernizacji powstały dwa perony oraz kładka, łącząca je z ulicami Puszkarską i Tischnera.
Stacja kolejowa Kraków Bonarka. Fot. PKP PLK
Nowe perony mają 200 m i 300 m długości, są większe i wyższe niż dotychczasowe. Zostały wyposażone w ścieżki naprowadzające oraz nawierzchnie o zróżnicowanej strukturze. Pojawiły się także oznaczenia w alfabecie Braille’a. Wiaty, ławki, tablice informacyjne, latarnie i bariery ochronne są stylizowane i malowane w kolorze antracytowym. Wynika to z faktu, iż stacja wpisana jest do rejestru zabytków – jej współczesny wygląd ma przypominać historię tego miejsca (pierwsze pociągi jeździły tędy już w 1884 r., gdy otwarto Galicyjską Kolej Transwersalną.
Z kolei kładka, która łączy perony z ulicami zlokalizowanymi po obu stronach torów, jest w pełni zadaszona oraz wyposażona w windy i klatki schodowe. Docelowo obiekt zostanie przedłużony do ul. Łagiewnickiej, powstaną najazdy, które umożliwią korzystanie z obiektu rowerzystom.
Stacja kolejowa Kraków Bonarka. Fot. PKP PLK
W ramach prac wymienione zostały również tory, rozjazdy i sieć trakcyjna, dwie nastawnie zastąpiono jednym budynkiem, pojawiły się także nowe urządzenia kolejowe oraz cyfrowe systemy sterowania ruchem.
Na stacji Kraków Bonarka zatrzymują się pociągi relacji Kraków–Skawina oraz zmierzające w kierunku Zakopanego, Bielska-Białej, Wadowic i Oświęcimia.
Modernizacja krakowskiej stacji jest częścią przebudowy linii kolejowej nr 94 między Krakowem Płaszowem a Podborami Skawińskimi. Wartość inwestycji to 250 mln zł.
Przeczytaj także: S7 Widoma–Kraków: jest kontrakt, czas na realizację
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.